Modern ortamda Kültürel kimlik-2


Bu makale 2018-10-07 12:25:30 eklenmiş ve 4360 kez görüntülenmiştir.
Prof.Dr.Suat Gezgin

Kültürel Farkındalık:Aidiyet ve Kimlik

Bireyler bağlı oldukları toplulukların ve topluluğun oluşturduğu coğrafi etmenlerin kendi benliklerine yaptıkları katkıları zamanda içselleştirme eğilimi gösterirler.Bu içselleştirme sosyo-politik açıdan dünya görüşlerine ve yaşam tarzlarını şekillenmesine büyük oranda etki etmektedir .

Kimi ,küresel anlamda bir insan varlığını ön plana alırken kimisi de bağlı olduğu varlığı  koruma ve küresel anlamda yaratılan teklik duygusundan arınma yoluna gidebilmektedir.Bu durum bize coğrafi şartlar ile birlikte politik anlamda bir direnç noktası gösterildiğini ifade etmektedir.

Diğer bir ifadeyle bireyler kendi anlayışlarını toplumsal bir koruma mekanizma ile hareket ettirebilmekte veya tam aksine korumalarını yekpare bir vücut teşkil edildiğinde anlamda kazandığını sana bilmektedirler .Ne olursa olsun kültürel kimlik fiziki noktada varlığını özellikle gelişen iletişim teknolojileri açısından değişikliğe uğratarak devam ettirmektedir.

Her ne kadar küreselleşme etrafında gelişen sosyolojik içsel veya politik dengeleri bir etki alanı yaratıyor olması bunun önünde engel teşkil ediyor gibi görünse de toplumlar kendi reflekslerini ortaya koyarak belli bir noktadan sonra kendi iç varlıklarını maddi ve manevi ölçüde refahı koruyabilmek adına öne çıkarmaktadır.Söz gelimi ifadeler bu noktada yerini boşluğa bırakmaktadır. zira hiçbir kültür kendisini koruyan, yayma eğilimi gösteren bireyler olmadan ayakta kalamaz; varlığını sürdüremez. iş bu meselede asli unsur refah toplumuna  gidilen süreçte, aidiyetin,teşhisin ve yaygınlık gösterildiği alanlardaki mevcudiyetin nelere bağlı olarak değiştiğinin  tespit ölmesi gerekliliğine dayanmaktadır.

Devam edecek

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
ŞehirdeBuHafta Haber Sitesini Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Adıyaman Haberler, Güncel Haber,Son Dakika Haberleri,yerel haberler
© Copyright 2015 sehirdebuhafta.com. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Adıyaman 1954
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Siyaset
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop jartiyer sex shop sex shop vibratör seks shop istanbul ankara sex shop izmir sex shop vibratör sex shop vibratör istanbul sex shop avcılar sex shop bursa sex shop avcılar sex shop فرمتجر الجنس فروشگاه جنسی فروشگاه جنسی هزاز вибратор секс-шоп متجر الجنس اسطنبول sex shop makale