İş dünyasından zamlara sert tepki: Makineler durur


Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosunda değişikliğe gidildi. Buna göre, doğal gazda sanayi abone grubu tarifesine yüzde 20 zam geldi. Elektriğe ise 'maliyet artışları' nedeniyle tüm abone grupları için yüzde 15 zam yapıldı. 'Yapılan zamlar gözden geçirilmeli' diyerek tepki gösteren TÜRKONFED, “Elektrik ve doğal gaz zamları makineleri durma noktasına getirir” dedi.

post

 Ekonomi    01.07.2021 15:53:34  


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), bugün itibarıyla geçerli olmak üzere doğal gaz ve elektrik fiyatlarına yapılan zamlar ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

TÜRKONFED, elektriğe yüzde 15, sanayide kullanılan doğalgaza ise yüzde 20 oranından zam gelmesine tepki gösterdi. Zamların gözden geçirilmesini isteyen TÜRKONFED'den yapılan açıklamada, “Elektrik ve doğal gaz zamları makineleri durma noktasına getirir” denildi.

Pandeminin etkisi ve yüksek faiz-enflasyon-kur sarmalı nedeniyle hâlihazırda ekonomik zorluklar yaşayan işletmelerin, enerji maliyetlerine yapılan zamlar ile birlikte makinelerini döndürmekte zorluk çekeceğinin belirtildiği açıklamada, bu durumun Türkiye’nin küresel rekabet gücünü zayıflatacağına da dikkat çekildi.

'CARİ AÇIK VE ENFLASYON OLUMSUZ ETKİLENECEK'

Elektrik ve doğal gaz zamlarının makineleri durma noktasına getireceği iddia edilen yazılı açıklamada, "İşletmelerimizin ayakta kalabilmek için can suyuna ihtiyaç duyduğu, kısa vadeli değil sürdürülebilir desteklerin beklendiği bu süreçte yapılan zamlar, sanayicilerimizin ve KOBİ’lerimizin maliyetlerini ciddi ölçüde artıracaktır. Bu durum da üretim ve yatırım iştahının kapanacağı, ihracat kaybının yaşanacağı, küresel rekabet gücümüzün azalacağı, cari açık ve enflasyonun olumsuz etkileneceği bir sürecin başlangıcı olacaktır" denildi.

"ZAMLAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Zamların gözden geçirilmesi çağrısında bulunulan basın açıklaması şöyle:

“Pandeminin yıpratıcı etkisi, yüksek faiz-kur-enflasyon sarmalı, dünya genelinde artan emtia fiyatları, küresel lojistik sorunlar başta olmak üzere uzun süredir yaşadığı sayısız zorluğa rağmen üretmeye, ülkesine, ekonomiye değer katmaya gayret eden Türk iş dünyası, elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yapılan astronomik zammı kaygı ve üzüntüyle karşılamıştır.

İşletmelerimizin ayakta kalabilmek için can suyuna ihtiyaç duyduğu, kısa vadeli değil sürdürülebilir desteklerin beklendiği bu süreçte yapılan zamlar, sanayicilerimizin ve KOBİ’lerimizin maliyetlerini ciddi ölçüde artıracaktır. Bu durum da üretim ve yatırım iştahının kapanacağı, ihracat kaybının yaşanacağı, küresel rekabet gücümüzün azalacağı, cari açık ve enflasyonun olumsuz etkileneceği bir sürecin başlangıcı olacaktır.ANKA

#zam,elektrik,doğalgaz,adıyaman,türkiye,iş dünyası