CHP'Lİ YARGUCI'DEN 15 TEMMUZ MESAJI


CHP'li Abdurrahman YARGUCI,15 Temmuz hain darbe kalkışmasıyla ilgili bir mesaj yayınladı,Yargucı mesajında;

post

 Siyaset    2017-07-17  


"15 Temmuz gecesi mecliste gurubu bulunan siyasi partilerin ve tüm halkın, hain kalkışma karşısında durarak bir demokrasi mücadelesi verdiğini, güçlü bir parlamenter sistemin, demokratik, laik, hukuk devletinin ne kadar önemli olduğunu bombalar altında meclisi açık tutarak bir kere daha göstermiştir.

15 Temmuz kalkışmasının karşısında yer almak ülkemize, yarınımıza sahip çıkmanın, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne olan inancımızın en temel gereğidir. Bu çerçevede darbe girişiminin sorumlularının adalet önünde hesap vermeleri ve bu kötülüğün bedelini ödemeleri, Türkiye’nin temel önceliklerinden biri olmalıdır.

Buna paralel olarak, devlet kurumlarının FETÖ olarak adlandırılan bu suç örgütünden arındırılması, bu örgüte karşı kuvvetli, kararlı bir mücadele yürütülmesi de bu hayati önceliğin ayrılmaz bir parçasıdır ve bunu “Siyasi Ayağı” açığa çıkarmadan sürdürmek mümkün değildir.

Bu öncelikler, Türkiye’de hiçbir partinin, kurumun tekelinde olmayan, ülkenin siyaset üstü bir hedefi ve ideolojik saplantılardan uzak olma sağduyusuyla mümkün olacaktır.

15 Temmuz’un Türkiye’de büyük bir ulusal mutabakatın konusu olması gerekir. Nitekim darbe girişiminin hemen sonrasında bu konuda Türkiye’de nadir rastlanan bir birliktelik belirmiş 4 siyasi parti bu konuda istisnasız ve ama sız ortak açıklama yapmıştı.

Hain darbe girişiminin birinci yıldönümünde bu birliktelikten artık söz etmek pek mümkün görülmüyor ne yazık ki.

Buna sebep;

15 Temmuz’dan sonra darbe girişimi ve FETÖ’ye karşı başlayan 20 Temmuz’da uygulamaya konan OHAL uygulamasının zamanla amacından uzaklaşarak, neredeyse bütün muhalif çevreleri içine alacak ve onlara karşı uygulanan bir güç ve “Rejim” şekline dönüşmesi ve yayılımı olması,

İktidarın ortak mutabakata rağmen bireysel hareket etme arzusu,

FETÖ ile uzaktan yakından ilgisi olmayan akademisyenlerin, öğretmenlerin, aydınların, gazetecilerin işlerinden olmasını, yaşanan yaygın mağduriyetleri, ciddi bir artış gösteren hak ihlallerini, yargı cephesindeki sorunlu karar ve uygulamaları FETÖ ile mücadelenin haklılığı ile bağdaştırabilmek mümkün değildir.

Ancak görülüyor ki siyasi iktidar ve sözcüleri bunu kişiselleştirip bir karşı atakmış gibi algılıyor ve bu doğrultuda mesajlar veriyor.

Bu gün sosyal medya hesabından açıklama yapan başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş’un akıllara zarar açıklaması şöyle;

"15 Temmuz, 27 Mayıs’ın intikamının alındığı gecedir. 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün, 28 Şubat’ın intikamının alındığı bir gündür. 15 Temmuz, bu milletin bir daha hiçbir şekilde demokrasi düşmanlarına pabuç bırakmayacağının ilan edildiği bir tarihtir"

Tamda bu talihsiz açıklamaya karşılık Zülfü Livaneli’nin 1991 yılında yazdığı “Diktatör ile Palyaço” kitabının darbe ile ilgili yazdığı bir pasaj geldi aklıma;

“Eğer Askeri ihtilalların tümüne birden karşı çıkmazsak, bizim gibi düşünmeyen bir grubun da kendi askerini getirerek, üzerimizde zulüm uygulamasına, felsefi anlamda tutarlı olarak karşı çıkamayız.

Çünkü mantıksal bütünlüğümüzün doğal sonucu, bizim savunduğumuz ilkelerle bir darbe yapılmasını haklı gösterdiği gibi, bize karşı ilkelerle bir darbe oluşturulmasına da izin vermektedir.

Bunun sonuca da, demokrasi değil, “Benim abim, senin abini döver” mantığıyla her grubun kendi cuntasını hazırlamasıdır.

Hain darbe kalkışması sonucu şehit olan yurttaşlarımıza Yüce Allah’tan Rahmet, Gazilerimize hayırlı bir ömür ve Şükranlarımı bir kez daha sunarken.

Geçmişten günümüze Vatan, bayrak ve hürriyet için yitip giden, bütün vatan evlatlarının ve gazilerimizin aziz hatıraları için bu gibi hain darbe ve kalkışmalarda toplumsal “Dik Duruşumuzun” Siyaset ve Partiler üstü olmasını sağlamak, onlara karşı bizim namus borcumuzdur." dedi.ŞEHİRDE BU HAFTA

 

adıyaman,şehirde bu hafta gazetesi,ferhat vural