Yarguci'den Adıyaman'ın İl oluşunun 64.Yılı üzerine


İşadamı Abdurrahman Yarguci,Adıyaman'ın il oluşunun 64.yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı

post

 Güncel    2018-12-03  


Adıyaman’ı bir şehir yapan geçmişidir. Yasaların şehir dediği yer değildir şehir.

 Mesela Gebze deyince bir şehir gelmez aklımıza bir sanayi merkezi gelir.  Soma deyince de maden ocakları. Tarih bu nedenle uygarlıkların arkasından gelmez, arkadan aldığı ışıkla insanlığın önüne bir gölge gibi düşer.  Kadim uygarlıkların uğrağı olmuş, zenginlik üretmiş, pek çok kültüre beşiklik etmiş ve bu nedenle de binlerce yıl uygarlık biriktirmiş yerlerdir şehirler. Anadolu coğrafyası şehir katmanlarının hikayeleriyle örülüdür. Önemli yerleşim yerlerini şehirlerin önüne geçiren ve değerli kılan tarihtir.

Tarihi ideolojik formasyonunuzu şuradan veya buradan başlatırsanız da geçmişe bir hat çekmeniz çok da kolay olmaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin şehircilikte süreklilik arayışı da bu gerçeği bilerek yola çıkmıştır. Kendine bir tepe noktası seçmiştir. Bu nokta; içinde şehir düzeni, modernliği, kadim bir uygarlığı temsil edecektir.  Bu Anadolu kadimliğini mekanda tüm dünyaya gösterecektir. 

Oysa bu şehirciliğin mekansal dili kısa sürede pazar ilişkilerinin egemenliğinde inşaata dayalı bir şehircilik pratiğiyle anlam ve biçim değiştirmiştir. Mekan bir düzeni ifade edecekse bile bu düzen, yapılar odağında kurulan bir düzen olarak açığa çıkmıştır. Şehir planı yerine imar planı sözcüğünün tercih edilmesi bile bu kırılmanın en somut göstergesidir.

Bu tarz şehirleşme Türkiye’nin tüm kent mekanlarını ele geçirmiştir. Hakim olan bu şehircilik zorunlu olarak iki şeyi ortaya çıkarmıştır:

Birincisi, şehirler bir uygarlık merkezi değil bir kötülük, düzensizlik ve mutsuzluk mekanları olarak öne çıkmış ve bu eksende yeniden üretilmiştir.  Şehirler, kent kavramının esareti altına girdikçe, dirliği düzenliği kentte kuracak değerler sisteminin odağına da başka yaşam biçimleri geçmiştir.

Kentsel düzeni kurmak, korumak yerel yönetimlerce temel bir ödev olarak görülmesi gerekirken yeni yaşam biçimleri; Yalnız, kimseyle herhangi bir paylaşımı olmayan, değerlerde ortaklaşmayan ama sözde “Millici ve Muhafazakar”lık  pompalanmış, teşvik edilmiştir. Bu ortak yaşam alanlarının ortadan kaldırılması,toplumsal kutuplaşmalara neden olmuştur. Bu “düzensizliği” ortadan kaldıracak bir araç olarak görülmüştür.

Adıyaman 64 yıldır bir Kent olamadı daha, bunun temel nedeni yukarıda saydığım ideolojik bir evirme çabası.

Her tarafında tarih fışkıran, verimli toprakları ve geniş su kaynakları bulunan Adıyaman’da: ne bir turizm yatırımı var, ne bir tarımsal kalkınma önceliği var ne de sanayi…

Uzunca yıllardır iktidar partilerine mensup belediye başkanlarınca yönetilen Adıyaman kendi vatandaşlarına yol asfaltlamayı, kaldırım taşlarını değiştirmeyi çok önemli bir marifetmiş gibi yutturmaya çalıştılar ve başardılar.

Adıyaman’da bir kültür ve sanat kompleksi yapılmadı, Nemrut festivali unutuldu, yerine çiğköfte festivali yapıldı, bir raylı yolcu taşımacılığı projesi hayata geçirilmedi oysa şehir merkezinin coğrafik yapısı buna çok uygun, örneğin Altınşehir’den başlayan 400 yataklı devlet hastanesine kadar bir raylı yolcu taşımacılığı yapılabilirdi, parklar yardım kuruluşlarına peşkeş çekilmiş durumda, bir parkta oturup arkadaşınızla sohbet edemiyorsunuz yardım talebi anonslarından ve ağıtlardan.

Belediye vatandaşlara hizmet etmekten çok vergi, harç ve benzeri tahsilatların yapıldığı bir kuruma dönüşmüş.

Siyaset üstü kabul edilen belediyeler yaklaşık 25 yıldır tamamen siyasi bağlılık ve sadakat üzerine tesis edilmiş bir alan açtı kendine, liyakatin hiçbir önemi yok yeter ki belediye başkanın mensubu olduğu partiye üye ol tabii siyasi referansın sağlam olsun.

Siyaseti bir hizmet aracı değil, davasının ayakta kalması için sorgulanmaz, eleştirilmez ve hesap sorulmaz bir tabu haline getiren bu sistem neredeyse; oy verdiğin partiye göre imanını sorgular hale geldi.

Bütün bu sanata, kültüre, çağın gerekliliğine inanmayı ikinci planda tutan vatandaş elbette ki yapılan kaldırım taşına afişlerle teşekkür eder, daha ne istesin ki.

Önümüzdeki yerel seçimlerin sonuçlarının sürpriz olabilmesi için; yukarı da saydığım Sosyo-Ekonomik durumun, Kültür ve sanatın,  bilimsel, çağdaş ve laik eğitimin ön planda tutulduğu, sorgulayan itiraz eden bireylerin olduğu bir mevcudiyetle mümkündür. Yani yine başa döndük…

Senaryosunun aynı olduğu filmlerde oyuncunun değiştirilmesi sadece heyecan yaratır.ŞEHİRDE BU HAFTA

 

adıyaman,şehirde bu hafta,ferhat vural