Başkan Kılınç'tan haberimiz ile ilgili açıklama


Dün sosyal medya hesaplarımızda Saadet Partisi Adıyaman il başkanlığının Eski İl Halk Kütüphanesi ile ilgili açıklamasına yer vermiştik.Haberimizden sonra Adıyaman Belediye Başkanı Sayın Dr Süleyman Kılınç bir açıklama gönderdi.Objektif ve tarafsız bir gazeteci olarak bu açıklamayı da olduğu gibi yayınlıyor, duyarlılığından ötürü Başkan Kılınç'a teşekkür ediyoruz.

post
 YEREL    2019-07-02    Bu İçerik 128 kez görüntülendi.


BAŞKAN KILINÇ'IN AÇIKLAMASI

" İlimizde haftalık olarak yayım yapan Şehirde Bu Hafta Gazetesi’nin sosyal medya hesabında yer alan ‘Saadet Partisi’nden Adıyaman Belediyesi’ne Tepki!’ başlıklı haberine cevaptır…

 “Gazetenizin sosyal medya hesabında yayınlanan haberde yer alan, İl Halk Kütüphanesi’nin yerinin sosyal tesise dönüştürüleceği yönündeki haberinizle ilgili olarak;

1292 metrekaresi Hazineye ait olan, 82 metrekaresi de Adıyaman Belediyesine ait olan ve belediyemiz tarafından 10 Ocak 2014 tarihli 43 sayılı Belediye Meclisi kararınca Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilen hissemizle toplam 1374 metrekarelik alana kavuşan Adıyaman İl Halk Kütüphanesi’nin yeriyle ilgili olarak, çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Bu alan belediyemize ait değildir. Söz konusu alana şehre prestij kazandıracak bir kütüphane binası yapılacaktır.

Avrupa Birliği (AB) tarafından üstlenilen ve 2009 yılından bu yana Adıyaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Adıyaman İl Halk Kütüphanesi’nin yerine daha önce planlanan Kommagene Odak (KODAK) projesinin hayata geçirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. 10 milyon Euro’luk bir bütçeye sahip olan ve bu anlamda Adıyaman’ın yerel dinamikleri tarafından bugüne kadar yapılan en büyük bütçeye sahip projedir. Gerek turizmimizin kalkınması, gerekse vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel anlamda bu yatırımdan fazlasıyla yararlanmasını sağlayacaktır.

Gazetenizin sosyal medya hesabında yer alan tepki dikkate alındığında, inşaat ihalesi aşamasına gelen ve parkla bir bütün olarak inşa edilmesi planlanan, içerisindeki hiçbir yeşil alana dokunulmayacak olan bu projenin iptal edilmesinin sebep olacağı birkaç olumsuz duruma da dikkat çekmek istiyorum. Bu durumlar kısaca şöyle sıralanabilir:

İlk olarak, projenin iptali durumunda 10 milyon Euro’luk bir yatırım fırsatı kaçırılacak.

Bunun yanında, ilimizi ziyaret eden ve Nemrut Dağı ile otel arasına hapsolan yerli ve yabancı turistlerin şehir merkezine inmesini sağlayacak olan bir proje hayata geçirilmemiş olacak.

Son olarak da, öğrenciler başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın, şehrin neresinden olursa olsunlar bir minibüsle ulaşılabilecekleri bir noktada yapılması planlanan projenin iptali durumunda başka bir yere yapılacak olan kütüphaneye olan ilgiyi azaltacaktır.

Bu durumlar akıllara geldiğinde tamamen çevre dostu ve akıllı bina olarak hayata geçirilecek olan projenin ilimize yararları oldukça fazladır. Bu durumların göz önünde bulundurulup, ilimizin menfaati için yapılacak yatırımlara her kesim tarafından destek olunması gerekmektedir. Biz de Adıyaman Belediyesi olarak ilimizin menfaatine olacak tüm projelerin destekçisi olmaya devam edeceğiz.

Saygılar sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

 Dr. Süleyman KILINÇ

 Adıyaman Belediye Başkanı

 

adıyaman haberleri,şehirde bu hafta,ferhat vural,adıyaman belediyesi,süleyman kılınç