Besni Belediyesinden Sözcü gazetesinin haberi ile ilgili açıklama


Sözcü gazetesinin bugünkü sayısında yer alan "Vekil şırayı içmiş içirmiş faturasını belediye ödemiş! 35 milyon lira borcu olan Adıyaman’ın Besni Belediyesinin, AKP Milletvekili Ahmet Aydın ile eski milletvekili Mehmet Metiner’in misafirlerine ikram etmek üzere 42 bin 570 liralık şıra aldığı belirlendi." haberiyle ilgili Besni belediyesi resmi web sitesinde konu ile ilgili açıklama da bulundu.

post
 Güncel    04.07.2019 15:48:57    Bu İçerik 241 kez görüntülendi.


  Besni Belediyesi web sayfasında yer alan açıklamada:

  “Raporda, ‘Bazı alımı yapılan şıra alımlarının TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’a gelen misafirlerine ikram etmesi için şıra alım bedeli’ adı altında harcama belgeleri düzenlenmesine rağmen, bu şıraların TBMM’ye gönderildiğine dair bilgi belgenin bulunmadığı, bu gıdaların en son yine gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş’ın zimmetinde göründüğü tüm alımların bu kişi tarafından gerçekleştirildiği, böylelikle 436 bin 529 TL kamu zararına neden olduğu incelenmiştir’ denilmiştir.

  Buna göre kamunun uğratıldığı zararın soruşturulması ve ilgili kişiler hakkında yasal işlem başlatılmıştır. Konunun raporda da belirtildiği üzere Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ve Adıyaman eski milletvekili Mehmet Metiner ile ilgili sadece harcama belgeleri üzerinde isimlerinin bulunuyor olması sebebiyle zan altında bırakıldığı açıktır. Soruşturmaya konu harcama belgelerinin incelenmesi bağımsız yargının alanına girmekle birlikte sadece 2018 yılı içerisinde yapılan şire harcamaları adı altında teslim makbuzu dahi olmayan ürünlerin açıklama kısmına Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ve Adıyaman Eski Milletvekili Mehmet Metiner’in isimleri kullanılmıştır. Adı geçen milletvekillerine raporda beyan edilen harcama konusunda böyle bir teslimatın yapılmadığı tarafımızdan tespit edilmiş olup, konu ile ilgili olarak adı geçen gerçekleştirme görevlisi ile harcama yetkilisi hakkında soruşturma başlatılmıştır.

  Söz konusu müfettiş Raporunda açıkça, ‘Dolayısıyla belediyeye alınan şire malzemelerinin ne zaman, ne miktarda, nereye veya kimlere verildiğinin belirli olması gerekmektedir. Ancak, alım yapıldığı belirtilen tüm mallar gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş tarafından alınmış olup bu malların akıbeti hakkında herhangi bir bilgi belgeye tesadüf edilmemiştir.

  Belediye adına yapılan harcamalarda şüphe uyandıran işlemler söz konusudur. Raporda da açıklandığı üzere yapılan tek taraflı harcama kalemleri düzenlemek suretiyle kamunun zarara uğratılması ve bazı kişi ve kuruluşlar töhmet altında tutulduğu görüldüğünden belediye adına yapılan harcamalar inceleme ve soruşturma konusu edilmiştir.

  Yapılan inceleme sonucunda raporda,  haksız ve hukuksuz şekilde yapılan usulsüz harcamalara bazı şahısların ismi üzerinden kılıf bulma gayreti ile hareket edildiği kuşkusu üzerine yasal süreç başlatılmıştır. Bu şire malzemeleri taşınır kayıtlarından toplu halde çıkılmış olup nereye, ne zaman ve ne miktarlarda verildiği belli değildir’ ifadeleri yer almaktadır. Buna rağmen söz konusu haberin tarafsız yayın ilkelerine aykırı olarak içerikle alakalı raporun bir kısmının yanlı bir şekilde işlendiği görülmektedir.” İHA

SÖZCÜ GAZETESİNİN HABERİ

Sözcü gazetesinde yer alan haber:https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/vekil-sirayi-icmis-icirmis-faturasini-belediye-odemis-5212799/?fbclid=IwAR33Lrxn1HyRPx3ScsO1IOnFY1-CKEl2n-3YUtdDR4pdXoM-CwvwfpknpOo