Elektrik faturaları vatandaşı fena çarpıyor!


Üst üste gelen zamlarla elektrik faturaları, vatandaşı çarpmaya devam ediyor. Artan vergi ve zamlarıyla birlikte kabaran faturalar, vatandaşı çileden çıkardı.

post
 Güncel    27.08.2019 10:07:45    Bu İçerik 494 kez görüntülendi.


Temmuz ayı itibariyle yüksek gelen elektrik faturalarına isyan eden vatandaşlar," Hiç kimse sesimizi duymuyor, muhatap bulamıyoruz,dağıtım firması topu EPDK'ya atıyor olan da vatandaşa oluyor" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Son zamlarla birlikte konuttan işyerlerine kadar yüklü gelen elektrik faturaları vatandaşı bunalttı.

"Bir yılda iki katı fark"

" Geçen haziran ayında 850 TL ödediğim fatura bu yıl Temmuz ayında bin 394 TL olarak geldi." diyen işyeri sahibi esnaf," Faturamı incelediğimde adeta şok geçirdim.Bir senede neredeyse yüzde yüze yakın bir fark çıkıyor karşıma.Kullanım bedeli, fon ve vergilerle birlikte fatura şiştikçe şişiriliyor. Bunun adı resmen soygundur. Devletimizin artık buna dur demesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Faturalarda yer alan vergiler arasında en yükseği, Dağıtım Vergisi. Tüketilen enerji miktarının yüzde 50’sinden fazlasının Dağıtım Vergisi olarak yansımasının üstüne bir de KDV eklenince faturalar iyice kabarıyor.

Kadınlar, " Devlet bu işe bir çözüm bulsun"

Zamlı faturaları göstererek konuşan kadınlar ise “Evimize son aylarda oldukça yüksek elektrik faturaları geliyor. Bu faturaları ödeyecek imkanımız yok. Aldığımız üç beş kuruş emekli maaşı bu faturalara yetmiyor.Geçen sene gelen fatura ile bu yıl gelen faturalar arasında iki kat fark var,ama maaşımız iki kat yükselmedi,Allah aşkına devlet bu işe bir çözüm bulsun,ödeyemiyoruz" dediler..

Bir vatandaş da, “Benim evime gelen fatura 550 lira. Biz evde ne kullanıyoruz ki bu kadar yüksek gelmeye başladı? Her ay geçen aydan biraz daha fazla yüksek fatura gelmeye başlıyor. Artık gücümüz ve imkanımız kalmadı” diyerek yaşadığı sıkıntıyı anlattı.

Yapılan zamlara tepki gösteren mahalle sakinleri ve esnaflar da, “Daha fazla mağduriyet yaşanmadan hükümet yetkililerin devreye girmesini istiyoruz. Gücümüz kalmadı” dediler.

Kayıp kaçak bedeli: "çalan ödesin"

Kaçak elektrik bedelinin hırsızlık olduğuna değinen vatandaşlar, “Çalınan elektriğin bedeli, elektrik faturasını düzgün ödeyen vatandaştan alıyorlar. Tüketici yalnızca aldığı hizmetin bedelini öder,bir başkasının kayıp kaçak bedelini ödemek zorunda değildir.Dağıtıcı firma, hırsızlığı kim yapıyorsa gitsin ondan bu bedeli tahsil etsin,benden niye alıyorlar ” açıklamasında bulundular.

Açma kapama bedeli

Açma/kapama bedeline de tepki gösteren vatandaşlar," Faturayı üç gün geç ödediğin zaman hemen açma/kapama bedeli yansıtıyorlar,bu bedel öyle 3-5 lira da değil 40 lira.Yazıktır günahtır" dediler. 

Son faturalar sadeleştirilerek dağıtım bedeli vs giderler yer almıyor. Ancak bu giderler hangi kalemde ne miktarda faturalara yansıtılıyor bilinmiyor.Kabarık faturalara tepki gösteren vatandaşlar,” Devletin açıkladığı yüzde 15’lik zam geçerliyse bu aradaki fahiş fark nerden kaynaklanıyor? Yoksa düzenli olarak zam yapılıyor da bizim haberimiz mi yok.? Asgari ücretle geçinen,emekli maaşının dışında hiç bir geliri olmayan SGK emeklisi bir vatandaş bu faturaları nasıl ödeyecek. Yetkililere sesleniyoruz Allah rızası için emekliyi,asgari ücretliyi de düşünün bu faturaları ödememiz mümkün değildir “diyerek tepkilerini dile getirdiler.ŞEHİRDE BU HAFTA

elektrik faturaları,zam,vatandaş,tepki,şehirde bu hafta