Valilikten Uyarı:Park Süresini İhlal Edenlere Ceza Kesilecek


Adıyaman Valiliğinden yapılan açıklamada,şehir merkezindeki bazı caddelerde park yasağına uymayanlara ceza kesilecek.

post

 YEREL    10.02.2020 10:59:14  


Açıklamada :"Bilindiği gibi Adıyaman şehir merkezinde trafik akışını düzenlemek ve rahatlatmak amacıyla Sayın Valimiz Aykut Pekmez öncülüğünde ilgili kurum ve kuruluşların desteği ve Adıyamanlı vatandaşlarımızın teveccüh ve takdirleri ile şehrin merkezi caddelerinde “Kısa Süreli Park Uygulaması” hayata geçirilmişti.

Hayata geçirilen bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde işlemesi ve vatandaşlarımızın gündelik yaşamını kolaylaştırmak amacıyla ortak akılla hayata geçirilerek İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından hassasiyetle üzerinde durulan Adıyaman şehir merkezindeki Gölbaşı, Atatürk, 9 Eylül, Eski Kâhta, Cumhuriyet, Gölebatmaz, Zeytindalı ve Harıkçı Caddeleri gibi trafik yoğunluğun olduğu merkezlerde kısa süreli araç park uygulamasına “7 Kasım 2019” tarihi itibariyle başlanmış ve yapılan bu uygulamaya Adıyamanlı hemşerilerimiz büyük oranda teveccüh göstererek uygulamayı desteklemişlerdir.  

Hayata geçirilen uygulamada söz konusu caddelerin sadece bir kısmında park yasağı getirilirken diğer kısmında vatandaşlarımızın ve esnafımızın mağdur olmamaları için (10) dakika süre ile duraklama yapılmasına müsaade edilmiştir. Her ne kadar (10) dakika duraklama müsaadesi verilmiş ise de belirlenen süreye bağlı kalmadan araç dörtlülerinin yakılması yeterli görülerek uygulamada vatandaşımıza ve esnafımıza kolaylık gösterilmektedir. 

      Bu durum neticesinde İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından Park yasağı uygulanan Gölbaşı, Atatürk, 9 Eylül, Eski Kâhta, Cumhuriyet, Gölebatmaz, Zeytindalı ve Harıkçı Caddelerinde araçlarını uzun süre bırakan sürücülerin takibinin yapılarak, kurallara uyan diğer araç sürücülerinden ayırt edilmesi için, park yasağı kuralına uymayan araçların ihlal sayısına göre renk kategorisine alınması kararı alınmıştır.

      Buna göre şehir merkezindeki araç park yasağının uygulandığı caddelerde standart bir anlayışla ve yaşanabilecek keyfi uygulamaların ve olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla saygıdeğer vatandaşlarımızın aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

1 kez ihlal yapan araç sürücüleri MAVİ kategoride;

2 kez ihlal yapan araç sürücüleri SARI kategoride;

3 kez ihlal yapan sürücüler KIRMIZI Kategoride kayıt altına alınacaktır.

Mavi kategoride kayıt altına alınan araç üzerine Park Yasağı Uyarı Bilgilendirme Broşürü koyulacak ve herhangi bir cezai işlem yapılmayacaktır.

Sarı kategoride kayıt altına alınan araç sahibi sözlü (telefon veya yüz yüze) ikaz edilecek ve herhangi bir işlem yapılamayacaktır.

Kırmızı Kategoride kayıt altına alınan aracın Tescil Plakasına 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun park yasağı ile ilgili maddesinden gerekli Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilecektir.

Uygulamaya 12/02/2020 Çarşamba günü başlanacaktır.    

Adıyaman şehir merkezinde söz konusu caddelerde trafiği rahatlatmak adına Valiliğimizce hayata geçirilen bu uygulamaya yönelik alınan tüm tedbirler kararlılıkla sürdürülecektir.

Trafik kurallarına uyarak, şehir merkezinde trafik düzeninin sağlanmasına büyük katkı ve destek veren Adıyamanlı hemşerilerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur."ŞEHİRDE BU HAFTA

#adıyaman #adıyaman valiliği #araç #park ceza # şehirde bu hafta