Husumetli akrabalar 21 yıl sonra barıştırıldı


Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde akraba olan ve aralarında husumet bulunan iki aile, 21 yıl sonra Vali Mahmut Çuhadar ve Kahta belediye başkanı İbrahim Yusuf Turanlı’nın araya girmesiyle barıştırıldı.

post

 YEREL    11.01.2021 16:11:51  


21 yıl önce akraba olan Can ailesi arasında başlayan husumet ve gerginlik, Vali Mahmut Çuhadar,Belediye başkanı Yusuf Turanlı ve bölgenin kanaat önderlerinin araya girmesi ile sulhla sonuçlandı.

Aileleri barıştırmak için uzun süredir uğraş veren Kahta Belediye başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, akraba olan Can ailesi mensuplarının barıştırılması için Kahta merkez Ebu Sadık Parkı karşısındaki Can ailesine ait tesiste barış etkinliği düzenlendi.

Düzenlenen barış töreni, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Vali Mahmut Çuhadar, husumetli ailelerin büyüklerine Kuran-ı Kerim kitabı verdi.

Akraba iki ailenin barışmasına vesile olanlara teşekkür eden Vali Mahmut Çuhadar, birlik ve beraberlik mesajı vererek şunları söyledi; “Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerimde ‘Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin’ denilmektedir. Bizleri birleştiren din bağıdır. Aynı Allah’a, aynı Peygambere inanıyoruz. Hiç birimizin çocuklarımıza acı ve korku bırakmaya hakkı yoktur. Aramıza nifak tohumlarını değil, barış ve kardeşlik tohumlarını ekmemiz lazım. Bu barışa vesile ve önayak olmuş, bu barışı ilmek ilmek oluşturmak için gayret etmiş herkese teşekkür ediyor, gereken olgunluğu göstererek bu husumete son verdikleri için iki ailenin ileri gelenlerini de canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Tören, Kur'an-ı Kerim okunması ve yapılan duaların ardından Can ailesi büyüklerinin birbirlerini kucaklaması ve davetlilere tatlı ikramında bulunulmasıyla sona erdi.

Törene, Vali Mahmut Çuhadar, Kâhta Kaymakamı Abdil Koç, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Kâhta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, kanaat önderleri ve Can ailesi mensupları katıldı.ŞEHİRDE BU HAFTA

#kan davası,kahta,barış,mahmut çuhadar,yusuf turanlı,şehirde bu hafta