OKUL TABLETLERİNE OYUN YÜKLENİR


 Şükrü KUTLU    17-01-2016  


Geçen gün bir internet kafenin önünden geçerken camında bir yazı gördüm: ‘Okul tabletlerine oyun yüklenir.’ Benim için hem güldüren hem de düşündüren bir yazı oldu … Yol boyunca düşündüm. Okullarda derslerde kullanılsın, kaynak görevi görsün diye dağıtılan tabletlere oyun yüklemenin yolunu arıyor gençlerimiz belli ki. Talep var ki, böyle bir ilan ile karşılaşabiliyorsunuz.

Maalesef öğrenciler okul tabletlerini ders dışında her şeyde nasıl kullanabileceklerinin derdine düşmüş durumdalar. Milli Eğitim Bakanlığı oyun uygulamalarının yanında Twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya uygulamalarını da okul tabletlerinde yasaklamış. O halde bu yazı sadece oyun için değil diğer uygulamalar için de geçerli diye düşünüyorum. Yani öğrenci o tableti ders kaynağı değil bir oyun aracı, eğlence aracı olarak görüyor. Teknolojinin faydasından daha ziyade zararından nasiplenmiş oluyoruz. Evde yetmediği gibi bir de okulda teknolojiye bağımlı hale geliyoruz. Bu bağımlılık, beraberinde birçok psikolojik ve fiziksel hastalık da getirebilir. Üstelik şimdilerde teknoloji, okul çağına varmamış çocuklarında hayatlarında büyük bir yere sahip. Hatta bebeklerin. Öyle ki 2 yaşındaki bir bebek sevdiği reklamı izlemeden mamasını yemiyor. 5 yaşındaki bir çocuk akıllı telefonu benden daha iyi kullanıyor. Sadece telefon ile bitmiyor mesele, bir de televizyon var. Çocuğunuzu bilinçli bir izleyici yapmak için onu televizyonla, çizgi filmlerle baş başa bırakmayın. Yanında olun, onunla izleyin. Tabi yine bu süreyi ayarlamak gerektiğini unutmayın. Özellikle yemek esnasında televizyonun açık durmamasına özen gösterin.

Oyun çocuğun hayatında daima olması gereken bir şeydir. Elbette bu ihtiyacını gidermeli, bundan asla mahrum bırakılmamalı. Fakat bu onları kara kutulara hapsetmekle olmaz. Serbest bırakın onları. Bırakın özgürleşsinler. Bahçede sokaklarda, oyun parklarında dilediğince koşsunlar, hatta yaralansınlar. Ancak hayatın tadını böyle alabilirler. Gerçek hayatı ancak böyle hissedebilirler. En sağlıklı sosyalleşme bu şekilde olur.