Kiralık Beyinler..


 R. Ferhat VURAL    19.07.2020 12:00:13  


Sorgulamadan yoksun her beyin kiralıktır.Beynini bir cemaatin,tarikatın,siyasi parti liderinin,bir örgün emrine veren ve kayıtsız şartsız biat eden her beyin kiralıktır.

Peki beyin nedir,nasıl bir organdır, gelin yakından tanıyalım

Beyin insan vücudundaki en karmaşık organdır.Dünyadaki en mükemmel insanının yarattığı harikalar insan beyninin bir sonucudur ve bu sonuç insanı şaşırtıcı yapan en önemli özelliktir.

İnsan beyninin karmaşıklığı, kişinin sevdiği anıları güvenle saklayan bir depo görevindedir. Bir insanın karakteri en fazla beyin tarafından etkilenmekle birlikte kişiye; merak, hareket ve duygu veren insan zihni, kişinin karakterini meydana getirir.

İnsan beyniyle ilgili 8 ilginç gerçek

1. İnsan beyni, merkezi sinir sisteminin merkez komutası olarak görev yapmasına rağmen, insan vücudunda sinirlerden yoksun tek organdır. Bu basitçe, insan beyninin acı hissetmediği anlamına gelir.

2. İnsan beyni, insan vücudunda üretilen toplam enerjinin en büyük kısmını tüketir. Kesin olmamakla birlikte, beyin toplam vücut ağırlığının yalnızca yüzde 2'sini oluşturmasına rağmen, bu enerjinin yüzde 20’sini tüketir.

3. Beyindeki mevcut nöronların sayısı, dünyadaki toplam insan nüfusunun 15 katıdır, bu da yaklaşık 100 milyar kadardır. Bu fazla sayıdaki nöronlar, beynin işlem yeteneğini arttırır.

4. Beynimizin yalnızca yüzde 10'unu kullandığımız popüler efsane, yanlış yorumlanmıştır. Yapılan beyin taramaları, uyurken bile beynimizin çoğunu kullandığımızı açıkça göstermektedir.

5. Albert Einstein’ın beyni 1.230 gram ağırlığındadır, yani normal bir beynin ağırlığından (1.400 gram) yüzde 10 daha küçüktür. Fakat beyninin nöron yoğunluğu ortalamanın üzerindedir.

6. İnsan beyni geçtiğimiz 10.000-20.000 yıllık süre içerisinde kademeli olarak küçülüyor.

7. Ortalama bir beynin günde yaklaşık 50.000 düşünce ürettiğine inanılıyor. Ancak çoğu insanda bu düşüncelerin yüzde 70’inin negatif olduğu tahmin edilmektedir.

8. Beynimiz yaklaşık 12-25 watt elektrik üretir, bu da bir ampulü aydınlatmaya yetecek güç demektir.

Sonuç olarak, insan beyni hayatî vücut işlevlerini devam ettirmek için azami özen gerektiren inanılmaz bir organdır."*

Allah'ın en büyük mucizelerinden olan bu kadar mükemmel bir organ başkasının emrine verilir mi?

Bu makalede kısmen, Dilan Ünver- İnsan beyniyle ilgili 8 ilginç gerçek başlıklı makalesinden yaralanılmıştır.