Bu şehrin komplekslileri


 R. Ferhat VURAL    01.08.2021 11:15:30  


Başlığa bakıp aklınıza hemen siyasiler gelmesin. Onlara sıra gelinceye kadar yazılacak o kadar çok kişi ve kurum var ki. Bir sıralama yapılsa siyasiler belki listenin sonunda yer alır.

Bir şehrin sorun ve sıkıntılarını kim dile getirir veya gündeme taşır? Tabi ki o ilin ağır topları. Yani seçilmiş ve atanmışların elini tutmak ve onlarla bir resim karesine girmek için takla atanlar.

Kim bunlar deseniz, STK başkanları, kanaat önderleri, muhtarlar, gazeteciler vb. (az da olsa bu kategoriye girmeyenleri tenzih ederim.)

Şehrin sorunlarını bu saydığım kesim dile getirir, medya da haber yapar ve kamuoyu böyle oluşur. Hizmet makamında bulunan insanlar da bu sıkıntıların farkında olur ve çözüm üretmeye çalışırlar.

Yerelde gazetecilik maceramız 6’ncı yılını doldurmak üzere. Bu saydığım zevattan bu 6 yıl boyunca bu şehrin geri kalmışlığıyla, işsizliğiyle, tarımıyla, çevre sorunlarıyla, şehrin estetiğiyle ilgili bir tane öneri ve eleştiriye şahit olmadım.

Bu şehirde Kudüs’ün, Mısır’ın, Afrika’nın, Çin’in sorunları dile getirildi, bildiriler yayımlandı, toplantılar yapıldı, klişe sloganlar atıldı, iktidara destek açıklamaları yapıldı; ama bu şehirle ilgili bir tane açıklama yapan olmadı.

Kimi oda ve dernek başkanları, mensuplarının sorun ve sıkıntılarını dile getireceğine iktidara ne kadar bağlı olduklarını davul zurna ile ilan etmeye çalıştı.

Kimisi, mahallenin sorunlarını dile getireceğine şovmenliğe soyundu. Lavaboda bile resim çekip paylaşanlar, bu şehirdeki sorun ve sıkıntılara kör ve sağır oldular.

Medya deseniz evlere şenlik. Haber diye bol bol ziyaret resimleri paylaştılar, “Ali Veli’yi ziyaret etti, Veli de Ali’yi ziyaret etti.” Sanki insanların hiçbir sorun ve sıkıntısı yoktur da kimin kimi ziyaret ettiğini merak ediyormuş gibi..

İstisnalar hariç bu kesimlerin hiçbiri bir türlü bulundukları girdaptan, kapıldıkları bu aşağılık kompleksinden kurtulamadılar.

İşte güncel bir örnek. Son 3 haftadır Kahta Çayı’nda binlerce balık telef oluyor. Olay yerel ve ulusal medyada haber oldu. Allah aşkına bu şehirde 700’ün üzerinde dernek, vakıf ve STK var. Hiçbirinden konu ile ilgili bir açıklamada bulunan oldu mu? Biz, görmedik duymadık.

Cevabını da verelim, açıklamada bulunamazlar; çünkü onların derdi başka, sadece oturdukları koltuk. Halkın faydasına yapacakları bir açıklama ile siyasileri küstürebilirler ve altlarındaki koltuktan olabilirler, maazallah koltuk giderse kiminle resim çekilip paylaşacaklar, değil mi ama?

Yıllar önce bu zatlarla ilgili şu tespitte bulunmuştum:

“Aşağılık kompleksi, bir hastalıktır. Protokol kompleksi ise patolojik bir vakadır.”

Tabi olan da bu gariban şehre oluyor...

Sağlıcakla kalın.