adalet !


 Şükrü KUTLU    19-06-2016  


 Ada'nın  birinde Kurt,Tilki ve deve beraber yaşarmış,

Tilki hiç rahat durur mu ,Kurt'a seslenip gel şu deveye bir oyun yapıp bunu yiyelim demiş..

ne yapalım ne yapmayalım diye aralarında düşünürlerken,tilkinin aklına kurnaz bir fikir gelir ve derki Kurt'a;

Ben bişey söylediğimde beni haklı çıkar, bende seni haklı çıkarırım Deve de ne derse onu haksız duruma düşürelim der..tamam der gelirler devenin yanına..

Deve kardeş biz karar aldık senide buna dahil ettik,malum mübarek günlerdir,tevbe istiğfara lazım,düşündük taşındık,konuşalım itiraf edelim kim fazla günah işlemişle onu cezalandıralım..

hadi tilki kardeş sen başla günahlarını anlatmaya der..

TİLKİ;valla bir gün çok acıkmıştım girdim bir kümese tavuğu yedim,yanında da civcivleri vardı bilmiyorum acaba günah işlemişmişim cezası var mı bunun der,Kurt; Bu da bişeymi,sen o civcivlere daha iyilik yapmışsın,anaları yok diye  o civcivlere daha fazla yem verip bakarlar aslında çok büyük sevap işlemişsin der.

KURT; Ben de bir gün bir keçi yedim kuzusu da vardı ona karışmadım,acaba onu anasız bıraktım diye cezası var mı? yaptığım kabahat budur..

Tilki hemen atlar;sen aslında büyük bir sevap işlemişsin,o yavruya babalık yapmışsın,çünkü yavru anasız diye 100 koyunun keçinin  arasına salarlar bol bol süt içer korur ve kollarlar  der.

Dönerler deveye hele deve kardaş bir de sen anlat derler ne günah işledin..

DEVE ; günah sayılır mı bilmem ama,bir gün köyün birinden geçiyordum acıkmıştım boynum da  uzun ya bir tut ağacının dalına bir ağız attım küçücük bir dal yedim o kadar..

KURT İLE TİLKİ :Senin bu yaptığını affı olmaz çünkü,o tut ağacı büyüyecekti,kervanlar gölgesinde oturacaktı,insanlar meyvesinden yiyecekti,sen bunların hepsine engel oldun,senin  bu yaptığının cezası idamdır derler..hemen Deveye saldırıp yerler..