KURT İLE TİLKİ


 Şükrü KUTLU    26-06-2016  


 

Köylülerin tavuklarına zarar veren tilki,bir gün köylüler tarafından tam yakalanacağı sırada boş bir buğday ambarına düşer.(Eskiden köylerde buğday ve arpa ambarları vardı.Ambarın altını ve etrafını samanla besler buğday ve arpayı içine doldururlardı.Hem güvenli hem de yerden tasarruf edilirdi)

Köylüler;bu mereti yakalayıp öldürün bizde ne civciv bıraktı ne tavuk diyerek saldırırlar..

Ancak tilkinin kurnazlığını hesaba katmazlar.

Tilki ,kendini berbat eder,altına yapar tüm vücuduna bulaştırıp ölü taklidi yapar..

Köylülerde ;hadi bırakın  bu pisliği öldü, ölürken ambarı da mavf etti der giderler.

Tilki onların gittiğini görünce hemen çıkar ambardan ve hızlıca uzaklaşır,bunu gören köylüler ah vah eder ama tilki gitmiştir artık..

Tilki o hızla kurt'un yanına gider, kurt'ta açlıktan başı dönüyordur tilkiye sorar;nereden  geliyorsun yiyecek bir şeyler yok mu?

Tilki, var  olmaz mı,şu geldiğim köyde  hemen şurada bir boş buğday ambarı var için de kocaman bir leş git karnını duyur,şayet köylüler seni yakalarsa altına yap ölü taklidi yap der..

Kurt,acıkmışlığın verdiği can havliyle gider kendini atar ambara,köylüler bunu görür herkes toplanır yakalayın bunu da tilki gibi kaçırmayalım derler.Başlar taşlamaya,kurt altını kirletir,ölü taklidi yapar ama nafile.

köylüler,ulan namussuz tilki de bu numarayı yapıp kandırmıştı bizi artık yemeyiz,hadi vurun bunu gebertin.. derler ve kurt'un işini bitirirler..

Aynı numara her zaman işe yaramayabilir