KUL’MU DEĞİL Mİ?


 Şükrü KUTLU    17-07-2016  


Günün birinde adamın biri yolda giderken bakıyor ki yakılan bir çalılıkta canlı bir yılan ölmeye üzeredir acır ve yanmaktan kurtarır.Kurtarır kurtarmaz yılan sarılır adama boğmaya çalışır..

-Adam yılana “ yahu ben seni kurtarmaya çalıştım, beni niye öldürmeye çalışıyorsun der.

-Yılan da dile gelip ; Kul’mu değil mi,biraz sonrada başkası beni görünce öldürmeye çalışacak diye cevap verir.

-Adam der ki; o zaman birkaç kişiye soralım eğer sana hak verirlerse beni öldür yoksa serbest bırakırsın der. Yılan da kabul edip yollarına devam ederler...

Yolda bir At’a rast gelirler, At’a durumu anlatırlar.

-At; Valla Kul’mu değil mi,işi bitinceye kadar seni kullanırlar sonra sana dönü bakmazlar.Bende genç ve diri iken bana her işi yaptırırlardı şimdi ihtiyarladım bana yem bile vermiyorlar,boğ adamı öldür der..

 Adam,sadece bir kişiyle olmaz ,birkaç kişiye daha soralım der.

Yolda bir Öküze rast gelirler,

Öküz ;Ben de genç ve zinde iken çüt sürüyordum,her işi yapıyordum,şimdi yaşlandım diye beni azat etmişler yüzüme bile bakan yok,Kul mu değil mi boğ öldür der.

Yollarına devam ederler yolda bir tilkiye rast gelirler.

Tilkiye de durumu anlatırlar, ancak adam kaş göz arasında işaret diliyle tilki ye iki tavuk sözü verir.

-Tilki. “yahu yılan kardeş şeriat var, kanun var, nizam var hemen öyle öldürmek olur mu? Benimde bir şartım var gel şu sandığa gir, eğer sığabilirsen tamam adamı boğ ve öldür aksi halde adamı bırak “der.

Yılan sandığa girer girmez kapağı kapatırlar adam da sandıkla beraber yılanı yakar.

Tilki ile adam köye gelirler.

Tilki adam’a dönüp der ki ; Ben burada bekleyim sen köye git tavuklarımı al ve getir şimdi seninle gelsem köpekler insanlar peşime düşer beni öldürürler der.

Adam da tamam deyip köye gider,köy de ne kadar köpek tazı varsa peşine taktığı gibi bir de  gençlere hadi şurada bir tilki var öldürelim diyerek onları da alır.

Tilki bakar ki adam geliyor tavukların yerine bir sürü düşmanla geliyor.Hemen koşaraktan canını zor kurtarıp  bir tümseğin üstüne çıkar..ve şöyle der..

Demek ki arkadaşlarımın hepsi haklıymış

Kul mu değil mi !!!