HAK ARAMA YÖNTEMİ


 R. Ferhat VURAL    08-12-2015  


HAK ARAMA YÖNTEMİ VE TERÖR

Ünlü fransız filozuf Montesquieu ilk kavganın mezopotamya da bereketli hilal adıyla anılan  verimli topraklarda çıktığını "söyler.Tarihe baktığımızda bu kavgaların O günden beri bölgede hiç eksik olmadığını görüyoruz..

Konunun tarihsel yönünü bir tarafa bırakıp günümüze gelirsek;

Her insanın hayali, sakin kendini güvende hissettiği bir ortamda yaşama isteğidir.Her ne hikmet ise bu hayal ortadoğuya ve bölgemize bir türlü uğramamaktır..Yıllarca bölge insanı terörle anarşiyle yaşadı.İnsanlar fakirlik ve çaresizliğin pençesinden kurtulamadıkları gibi birde terör belasına maruz kaldılar peki neden?

Bölgemizin,özelde ise Kürtlerin kimlik ve kültürlerinin yıllarca inkar edildiği bir gerçektir.Bölge insanının fakir ve işsizlikten dolayı başka şehirlere göçetmek zorunda olduğu da,ağa ve şeyhlerin insafına bırakıldığı da..Özellikle 1984 de terörün başlamasıyla birlikle 40 yıla yakındır sıkıyönetim,olağanüstü hal vb.yöntemlerle bölge idare edildi.Bu dönemlerde faili meçhul cinayetlerden tutunda devlet adına hareket eden bir takım kirli yapılanmaların bölge insanına hayatı zehir ettiğine kadar..Bu süre zarfında devletin resmi rakamlarına göre 400 milyar dolar gibi devasa bir para harcandı,binlerce insan öldü öldürüldü köyler boşaltıldı vs.vs.Bunların hiç birisi ne terörü bitirdi ne de huzur getirdi...

Devleti idare eden iktidar,bu işin silahla ölmeyle öldürmeyle çözülemeyeceğini söyleyip "Barış ve kardeşlik projesi"adıyla çözüm süreci başlattı..Doğudan Batıya,Kuzeyden Güneye bu ülke halkı rahat bir nefes aldı.Bununla birlikte bölgeye yatırımların yanı sıra gözle görülür hizmetlerde gelmedi değil.Peki kırk yıldan beri ilk defa sorunlarımızı konuşarak çözüme yakınken,insanların rahat bir nefes almasından kimler rahatsız oldu?Kim veya kimler nerede hata yapıtıki çözüm süreci rafa kaldırıldı...?Ve 90 lı yıllara geri dönülüp sıkıyönetim,sokağa çıkma yasağı vb.uygulamalara davetiye çıkarıldı..?Sokağa çıkma yasağı uygulanan il ve ilçelerde savaşı andıran görüntülerin ortaya çıkmasına kim sebep oldu...?

Komplo teorilerini bir yana bırakıp bu işin taraflarına baktığımızda bir yandan Devleti(Ak parti hükümetini) diğer yandan PKK&HDP'yi görüyoruz.Her iki tarafın günah veya sevapları üzerinde durmayacağım. realitede her türlü terörün bölge insanının hayatını nasıl cehenneme çevirdiği üzerinde durmamız gerektiğine inandığım için..

Şunun altını çizmek istiyorum;Ne adına kim adına olursa olsun, ister devlet ister iktidar,ister Kutsal isterse Halk adına olsun,Terör ve şiddet bir hak arama yöntemi değildir olmamalıdır.Medeni Dünyanın bilgi çağını yaşadığı bu dönemde terörle yaşamak ne kadar acı ! Yeryüzünde hiç bir  devlet veya toplum yokturki sorunları olmasın,eksiklikleri olmasın,anti demokratik uygulamaları olmasın,peki bunlar var diye insanların birbirlerini boğazlayıp öldürmesimi gerekiyor?Sorunlarımızı konuşarak tartışarak birbirimizi kırmadan incitmeden,küçümsemeden konuşma olgunluğuna ne zaman kavuşacağız..?

 

*R.Ferhat VURAL, 1963 Adıyaman Kahta doğumlu.İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi GAZETECİLİK ve Eğitim Fakültesi SOSYOLOJİ bölümlerini okudu.Gazetecilik,Halkla ilişkiler danışmanlığı,Turizm ve şirket yöneticiliği yaptı.