SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM SANDIĞI


 R. Ferhat VURAL    08-12-2015  


"Demokrasinin namus bekçisidir seçim sandıkları...aynı zamanda milli iradenin TBMM'ne yansımasıdır..

Mevcut yasalardan meşrutiyetini alan ve seçimlere girmeye hak kazanan tüm partilerin seçimlerden aldığı oy'lar kutsaldır.MHP ne kadar meşru ise AK PARTİ'de o kadar meşrudur,CHP ne kadar meşru ise HDP de o kadar meşrudur,hoşumuza gider veya gitmez bunun böyle kabul edilmesi lazım. Çünkü milli irade dediğimiz şey ülkedeki her kesimin TBMM de temsil edilmesidir.İşte bu temsiliyet doğru ve adil olduğu zaman Demokrasi kurumlaşır..Yoksa sadece sandığı baz alırsak monarşik ülkelerde de seçim sandığı vardır..Diktatörlerde,darbecilerde sandığa gidip oradan seçilmişlerdir ama ne seçim! Milli iradenin tam tecelli edebilmesi için tüm partilerin eşit kulvarda yarışması lazım.Tehdit,şantaj ne kadar çirkin ise yalan ve yerine getirilmesi mümkün olmayan vaadlerde bulunmakta o kadar çirkindir ve günahtır.Bir nevi insanı kandırmaktır...Arşivler partilerin içi boş kendilerinin bile inanmadığı vaadlerle doludur.Hatırlayın üç anahtarları ev,araba,işyeri vb.koftadan vaadleri..Bol keseden atan bu siyasi partilerin ve liderlerinin esamesi bugün okunmuyor.

Bu girizgahtan sonra önümüzdeki günlerde yapılacak genel seçimlere dönersek;

Seçimlere iki hafta kalmasına rağmen,ne siyasi partilerde heyecan,ne de sokaklarda seçimin havası var..

Yeni bir seçimden çıkmanın verdiği yorgunluk bir yana,son günlerde artan terör ve şiddet olaylarının etkisi de yok değil..Daha doğrusu sokağın nabzına baktığımızda insanlarda moral yok..sadece Adıyaman'da değil genelde bunu gözlemliyoruz.Eskiden seçimlere aylar kala parti binaları,büroları siyasi partilerin taraftarlarıyla dolar taşardı ve bir heyecan oluşurdu ama bugün bundan eser yok...Çarşıda pazarda görüştüğümüz insanların partiler hakkındaki kanaatleri de şöyledir.

AK PARTİ;İster kabul edilsin ister edilmesin,Ak partili seçmenin morali bozuk.Söyledikleri şudur;"evet bazı adaylar hoşumuza gitmiyor,iktidar çok büyük hatalarda yaptı bunların hepsi kabul,peki kime oyumuzu verelim?bunlar hiç olmasa biraz çalışıyor,diğer partiler bunuda yapmıyordu..Ak partinin ilk iki dönemdeki gibi isteyerek olmasada rahmetli Erbakanın dediği gibi"kerhende olsa" istemeyerek oyumuzu vereceğiz,çünkü alternatif yok.."diyorlar.

HDP;Çekirdek seçmeni hariç,emaneten CHP ve AK PARTİ'den giden seçmeninde morali bozuk.Bu seçmen kendi tabirleriyle,birazda Ak Partinin  "burnunu sürtmek" için HDP'ye oy vermişti.Ancak artan terör olayları ve bu olaylar karşısındaki HDP nin tutumu onları bir çıkmaza sürüklemiş gibi görünüyor..Ak Parti'ye hala kırgınlar,diğer partileride-CHP ve MHP-iktidar alternatifleri görmediklerinden dolayı iki arada bir derede bekliyorlar.Hangi partiye yönelirler kestirmek zor...Batıdaki oylarda kayma görülürde,Doğudaki oylarda pek değil.Sebebi de son olaylarla birlikte iktidarın sıkıyönetim dönemlerini aratmayan uygulamaları.Bu uygulamalara tepki olarak oylar gittiği yerde sabit kalır gibi görünüyor... 

CHP VE MHP:Her iki partide,tıpkı diğer partiler gibi gözle görülür,ne bir heyecan,ne de  bir hareketlenme vardır.Sonuçta kitleler-bilinçli seçmen hariç- iktidar olabilecek veya iktidara alternatif olacak partilere kayarlar.İnsanlarda bu güven oluşmadığı için mesafeli duruyorlar..

Neticede,her seçim zamanı bir lider veya parti oyunu kurar,diğerleri bu oyuna göre pozisyon alırdı.Ecevit,Demirel,Erbakan,Özal ve son dönemde Erdoğan bu karizmatik liderlerdendi.Kitleleri peşinden sürüklüyorlardı.Bugün onu göremiyoruz.Sanki Millet bu boşluğu dolduracak birilerini arıyor gibi...Yanılıyor muyum?  

 

 

SÖZÜN ÖZÜ "Çoğunluğun kararları her zaman adil değildir"Eflatun

 

 

BU HAFTA'DAN MERHABA..

Sevgili dostlar, ilk sayımıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederek başlamak istiyorum.Herkesimden çok güzel tepkiler aldık.Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.Çünkü amacımız herhangi bir ideolojinin veya siyasi partinin sözcülüğünü yapmak değil,bu Ülkede tüm renklerin sözcüsü olmak.Doğru haberin yanı sıra ortak akla hitap etmektir.

Biz "ŞEHİRDE BU HAFTA"ailesi olarak,Demokrasinin,insan haklarının,Hukuk Devletinin yanındayız.Herkesin Teröre şidette, dayatmalara başvurmadan, inancını,düşüncesini rahatça ifade ettiği yaşadığı bir ülke arzuluyoruz.Onun için meşru tüm yapılanmalara yakınız, illegal ve gayri meşru  oluşumlarada kapallıyız.Bunun böyle bilinmesini istiyoruz...Bazı ufak tefek önyangırılı eleştirilerde gelmedi değil"niye X partisini övüp Y partisini yermiyorsunuz gibi..  

Sevgili dostlar;bu memlekette özellikle sosyal medya vasıtasıyla insanlar yeterince birbirlerini boğmaya çalışıp hakaret ediyorlar zaten.Varsın biz eksik olalım bu kirlilikten..

Ziya Paşa'nın çok güzel bir sözü vardır."üslubu beyan ayniyle insan"herkes kendine yakışan üslupla konuşur.Bizim üslubumuz bellidir,çıkış amaç ve hedefimiz bellidir ve bunu ilk sayımızda "bu hafta'dan merhaba"köşemizde deklere ettik.Amacımız ahlak ve erdemi ön plana çıkarıp,bilgi toplumunun oluşmasına katkıda bulunmak ve olaylara farklı bir bakış açısı kazandırmak...Demokrasinin kurumlaşması,Hukuk Devletinin tam anlamıyla inşası ve adaletin herkese eşit dağıtılması için bu yapıda harç olmaya çalışacağız...demiştik.Aynı yerdeyiz.

Kimse bizi"şu düşünceye yakın,bu ideolojiye uzak"gibi şablonlara oturtmasın.

Çünkü ;Bizi bazenOsman Gaziye"ey oğul..."diye nasihat eden Şeyh Edebali, Bazen "eline, beline,diline sahip ol"diyen Hacı Bektaşi Veli,Bazen pervane olmuş Mevlana,bazen Taptuk Emre'nin dizinde Yunus görürsünüz..Bazen Necip Fazıl gibi"sevinin mehmedim başlar yüksekte...",bazen Ahmet Arif gibi"hasretinden prangalar eskittim..."bazen Nazım Hikmet gibi"ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında..." şiirlerini okurken ...Çünkü biz hep birlikte TÜRKİYE'YİZ .Bazen Selahaddin gibi Kudüsün Fatihi, bazen İbn Arabi gibi haykırıp"ey insanlar taptığınız ayağımın altındadır.."Bazen Çinde Konfüçyus,Atina'da Sokrates,Almanya'da Goethe,bazen Özgürlük mücahidleri Malkolm X-Nelson Mandela, bazen gandhi görürsünüz ..Çünkü biz İnsanız ve DÜNYALIYIZ.Biz kaybettiğimiz "Hikmetimizi"arıyoruz.Gördüğümüz yerde almak için...

İşte biz buyuz dostlar..

Yeni bir hafta'da buluşmak dileğiyle,

Kalın sağlıcakla..

 

SEÇİM VAR,HEYECAN YOK

Son aylarda artan şiddet ve terör olaylarına birde ekonomik sıkıntılar eklenince insanlar seçimi bırakıp geçim derdine düştüler...

sokaklarda seçimin sadece adı var.Görüştüğümüz  vatandaşlar " biz hayatımızda böyle heyecansız ve renksiz bir seçim görmedik "diyorlar.Bununda sebebi hem yeni bir seçimden çıkmamız diğeride ülkemizde artan terör olayları...

Eskiden,siyasi partilerin vekil adayları çarşı pazar dolaşırken etrafında kalabalıklar oluşur,insanlar merakla çeşitli sorular sorar ve bir heyecan oluşurdu.Bugünlerde değil kalabalıkların oluşması vekil adaylarında bile o heyecan görünmüyor...

 

Yinede"sandığa gidip yurttaşlık görevini görevlerini yerine getireceklerini"belirten vatandaşlar "bu terörün bir an önce bitmesini ve  ülkemizde huzurun yeniden tesis edilmesini istediler..