Ah Kahta zavallı Kahta..!


 R. Ferhat VURAL    13-11-2016  


                                                                                                                  23 Kasım 2015/Adıyaman                                                                  
Adıyaman'ın en büyük ilçesi ve bir çok vilayetten daha büyük nüfusu barındıran bir Irgat şehri Kahta..

Peki bu belde neden sefil ve perişan?Belediyenin rutin görevleri arasında yer alan hizmetlerden neden yeterince faydalanmaz.?Neden bu insanlar bir hizmete layık görülmez?
Şunu rahmetli Özal'ın değişiyle "açık ve seçik olarak ifade edeyim ki ,yerel yönetimlerde   hizmet- istisnalar hariç- RP ve devamında Ak parti ile gelmiştir .Hatta bugün, R.Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı ise, Ak parti de 13 yıldır iktidarda ise bunun altında yerel yönetimlerdeki başarılı hizmetleri yatar.Bizzat benim İstanbul'da şahit olduğum hizmetleri yazmaya kalkışsam yazı dizisi olur.O dönemde ANAP'tan Bedrettin Dalan, CHP den Nurettin Sözen dönemlerini de gören biri olarak bunları yazıyorum..
İstanbul'da "Dalana talana hayır" sloganlarını,musluklarından su sesi yerine tıs sesi gelen koca kentin belediye Başkan'ı Nurettin Sözen'in "musluğunuz damlıyorsa babanıza İngiliz anahtarı hediye ediniz.." ilanlarını. Sn. Erdoğan'ın İst Büyükşehir belediye Başkan'ı olduktan sonraki kısa sürede başta su sorunu olmak üzere devasa problemleri nasıl çözdüğünü gören ve şahit olan biri olarak yazıyorum...
Peki RP ve devamında  Ak Parti'den seçilen ilimizin ilçelerimizin yöneticileri neden gözle görülür bir hizmette imza atmazlar?

Bu turistik belde yıllarca ağa olan iki aile tarafından bir nevi dönüşümlü idare edildi.Hangi parti iktidara geldi ise o partiye geçip oradan belediye başkanı seçildiler..AP,CHP,ANAP,RP ve nihayet AK PARTİ..peki partiler değişti de Kahta'nın çehresi değişti mi derseniz hayır..

Gidin, Kahta'nın cadde ve sokaklarını gezin,aracınızla dolaşın,parke taşlarından merdivene dönen yolları ve koca koca çukurları göreceksiniz..Sokaklarda biriken çöpler, işgal edilen kaldırımlar ve daha bir sürü sorun..ismi şehir ama hizmet anlamında kocaman bir köyden farkı olmadığını göreceksiniz..Sadece bu mu? Ya susuzluk? Su deryasının üstünde olmasına rağmen susuzluk çeken bir ilçe, hele geçen yıl millette çamurlu su içirtilmiştir..Park bahçe,çocuklar için oyun alanları vb yazmaya gerek var mı? bunlar zaten lükstür Kahta için  !!!  bir türlü yapılmayan arıtma tesisi, ıslah edilmeyen kanalizasyon, pis kokudan insanın geçemediği şeyhbaba ve aşağı köyler..

Hadi yatırımlarları geçtik,Milletin hakkı olan temiz bir çevrede yaşam hakkını niye elinden alıyorsunuz?vizyonlarımı yok?eğer vizyon yoksa neden aday olurlar..? Ya seçimden sonra halef selef birbirlerini hırsızlık ve yolsuzlukla suçlamaları? adeta" tencere dibin kara,seninki benden kara" kavgası.Sakın millet bize rey verdi bizi tercih etti denilmesin,millet partinin kurumsal kimliğine oy verdi adaylara değil..bu da böyle biline..Seçim sathı mailinde yalan vaatlerle "senin oğlunu,kızını işe alacağım "  gibisinden mavi boncuk dağıtmak kolay..sanki fabrika açıyorlar..

 

Medeni dünyanın bilgi çağını yaşadığı bu devirde feodal çağı yaşamak ne kadar acıdır ! birileri "aman yanlış yaparsan ziyaret çarpar" diğeri ne olur ne  olmaz" ağamızın yanında görüneyim "anlayışı...yazık oluyor memleketime ve gençlerine..hem de çook yazık...

Peki bu işe "eski tüfek solcular ve İslamcılar "ne diyor diye merak eden olursa;Solcular sindirildi,İslamcıların ise bir kısmının ağzına bir parmak bal çalındı ve şimdi dalkavukluk yarışındalar,buna tenezzül etmeyenlerde depresyondalar..

Ne diyordu William Shakespeare;" İktidar dalkavukluktan hazzetmeye başladığı zaman, şeref daima ayaklar altında ezilmiştir.."

R.Ferhat VURAL 1963 Kahta doğ.İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Eğitim Fakültesi Sosyoloji bölümlerini okudu.Adıyaman da haftalık yayınlanan "şehirde bu hafta" gazetesinde gen.yay.yön.