SEVGİ YOKSULLUĞU..


 Nimet MUTLU    25-12-2016  


Nedir yoksulluk? Paranın olmaması , yemek bulamama, kalacak yerinin olmaması, kimsesizlik mı..?Evet bunların olmaması yoksul olduğumuz anlamına gelir.peki ya sevgi, aşk, güzellik, iyilik ? bunların olmaması yoksulluktan sayılmaz mı? 

Ders çalışmayan, Anne Babasının sözünü dinlemeyen,hırsızlık yapan, madde kullanan, şiddete meyilli çabuk öfkelenen, sürekli ağlayarak istediğini yaptıran, tabir-i caizse yaramaz olarak adlandırılan çocuklarımız neden böyleler hiç düşündük mü? " Her şeyi yapıyoruz, her istediğini alıyoruz, gene de mutlu olmuyor bu çocuk " diyen velilerimiz oldukça çok. Peki çocuğa sevgimizi, ilgimizi ona sarılarak öperek hissettirebiliyor muyuz?

Genel olarak bakıldığında parçalanmış aile çocuklarının daha çok sorunlu olduğu olumsuz davranışların hat safhada olduğu, keza aile içerisinde sevgi ve ilgi görmeyen öğrencilerimizin de daha fazla olumsuz davranışlara meyilli oldukları gözlemlenmektedir.

     Dünyada en güzel olan şeylerin bedava olduğu söylenmiş; iyilik yapmak, sevmek, gülmek, yardım etmek gibi...Peki tüm bu bedava dediğimiz şeyleri uygulamak çok mu zor?

Kanser hastalarının sevgi ile hastalıklarını yendiklerini hepimiz duymuşuzdur. Peki tıbbın bile çözüm bulamadığı bu hastalığı yenen sevgiyi göstermek bu kadar mı zor?

      Karın doyurmak gibi bir ihtiyaçtır sevgi.. Ruhumuzun doyması, huzurlu, mutlu, sağlıklı bir ilişki ve kişilik için sevgi ihtiyacımızın karşılanması gerekmektedir. Herkes için bir ihtiyaç olan sevme sevilme ihtiyacı çocuklarımızda ve gençlerimizde daha fazla hissedilmekte ve gerçekten hata yapmadan, yanlışa yönelmeden mutlu bir şekilde yaşayabilmeleri için bu ihtiyaçlarının  göz ardı edilmemesi gerekmekte.  Bizler anne baba olarak çocuklarımızla yeterince ilgilenip, sevdiğimizi belli edebilirsek; çocuğumuz arkadaşlarına muhtaç yaşamaz, sevgi ihtiyacını karşılamak için yanlış arkadaşlıklar kurmaz.

Başına gelen en ufak şeyde kendini en çok güvenli hissettiği yerde yani ailesinde bulur.

Kolay kolay yanlış yapmaz. Özgüveni oturmuş çocuk sosyal ilişkilerinde de başarılı olur.

Kendini daha iyi mutlu hisseder. Kısacası neydi sevgi?

Sevgi iyilikti, emekti , fedakarlıktı, bütün kötü alışkanlıkları yok eden mucizevi bir ilaçtı.

            Sağlıklı, mutlu bir nesil için

           Sevgiyle yaşamanız dileğimle...