İNSANLIK


 Nimet MUTLU    15-01-2017    Bu İçerik 1940 kez görüntülendi.


" İnsanlar giyimleriyle karşılanır, bilgisiyle ağırlanır, ahlakıyla da uğurlanır '' demiş Mevlana.

İlk duyduğumda o kadar anlamlı gelmişti ki bana.. Ne kadar da doğruydu!  Temiz ve güzel giyimli birini gördüğümüzde neden iyi insan muamelesi gösteririz?  Çünkü insanlarla ilgili ilk izlenimimizi kıyafetine bakarak ve temiz giyimiyle belirleriz, evet bu ilk belirleyicidir. Peki ya içi? Yolda düşen bi yaşlı gördüğümüzde kimse elinden tutup kaldırmıyorsa ya da çok zor durumdayken ihtiyaç duyduğumuz yardımın karşılığını alamıyorsak insanlık ölmüş deriz.  Gene  Mevlana'nın Nice insan gördüm üstünde elbise yok, nice elbise gördüm içinde insan yok'' sözü de tam bu durumu anlatıyor... Ya da makamı yüksek birini gördüğümüzde ceketimizi ilikleriz, ayağa kalkar o oturmadan oturmayız? Makam mıdır insanı saygı göstermeye iten  ya da adı marka bez parçasını giyinince mi saygıya layık görülürüz?

Giyim, makam, duruş, diksiyon iyiyse bir insanda bu ona iyi insan diyebilmemiz için yeterli midir?  

Eski  ya da yırtık giyinen insanlarımız, yiyecek yemek bulamayan çocuklarımız varken nedendir bu mevki makam, elbise merakı...?

Giyimden mevki merakından önce farkında olmamız ve değiştirmemiz gereken bi bakış açımız var. Düzgün giyimli insan her zaman iyi insandır dememeliyiz.

İnsan insanlığını iyiliğiyle, konuşmasıyla, düşünceliliği ile kendini geliştirmesiyle, bilgisiyle, insanlara, hayvanlara, doğaya,eşyaya , düşünceye saygısıyla, edebiyle gösterir.   İşte bu yüzdendir ki insan bilgisiyle, ahlakıyla ağırlanır ve uğurlanır. İnsanlığa, haklara önem veren kişinin haksızlığa, saygısızlığa, sevgisizliğe tahammülü yoktur ve kabul edemez. Ahlaklı, erdemli, saygılı, sevgili çocuklar bu özellikleri taşıyan ebeveynler tarafından yetiştirilir. Bizler çocuklarımızda neyi görmek istiyorsak onu öğretelim yaparak, yaşayarak, yaşatarak...

Ne güzel söylemiş Hz Ali efendimiz,

"Nice zengin vardır ki;

Yoksuldan da yoksuldur.

Nice büyük kişi vardır ki;

Her aşağılık kişiden de aşağılıktır.

Nice yoksul vardır ki;

Bütün zenginlerden daha zengindir."