Putin ve Trump neden iyi bir müttefik olamaz?


 M. Sadık BEKTAŞ    12-02-2017  


Özellikle batı medyası, Putin ve Trump'ın söylemlerinden rahatsız iken, NATO ve AB ise, Washington ve Moskova'nın yakınlaşmasını çok tehlikeli bulmakta. Ama gerçekten de Putin Rusya'sı ve Trump ABD'si, iyi bir müttefik olurlar mı? Yaptığım analizler bana bu ittifakın biraz zor olduğunu gösteriyor. Sebebi ise, dış politikada olacak anlaşmasızlıklar. Pentagon ile Kremlin'in neden iyi bir müttefik olamayacaklarını şöyle sıralayabiliriz.

1-) ABD'nin İran politikası: Rusya'nın Ortadoğu'daki en büyük müttefiki olan İran'a yapılacak herhangi bir saldırı, Rusya'yı rahatsız eder. Trump'ın İran nefreti, bu ilişkilerin temelini oluşturuyor.

2-) ABD - Çin çekişmesi; Moskova'nın en büyük müttefiki ve Şengay Birliği üyesi olan Çin'le girilecek bir düzensizlik, en çok Putin ve Trump'a zarar verecektir. Rusya, ABD ve Çin arasındaki herhangi bir seçimde  Pekin'i seçecektir.

3-) Suriye'deki güvenli bölge söylemi: Trump ve Erdoğan'ın anlaştığı Suriye'de bir güvenli bölge söylemine, Rusya Dışişleri bakanlığınca, tepki geldi. Suriye'de hükümet karşıtı atılan her adım, Rusya'ya da karşı atılmış gibidir.

4-) Ukrayna krizi : 2014 yılından beridir devam eden krizde, ABD, Polonya sınırına asker göndermeye devam etmekte. Trump ile beraber, "NATO'nun bu hamlesi son bulur" umudu taşıyan Putin Rusya'sı hayal kırıklığına uğramış gibi. Kırım'ın Rus askerlerinden kurtulması gerektiğine inanan Trump yönetimi, Putin ile gelecekte bir karmaşıklık dönemi yaşayabilir.

 

Yukarıda saydığım sebepler, Putin ile Trump'ın neden birbirleri ile iyi bir müttefik olamayacaklarının temel nedenleri olarak görmekteyim.