SORUMLU OL, SORUNLU OLMA


 Nimet MUTLU    19-03-2017    Bu İçerik 2132 kez görüntülendi.


 Her Anne Babanın en büyük arzusu kendi ayakları üzerinde duran, başarılı, güçlü çocuklar yetiştirebilmektir. Çocuğun başarısı, saygısı, terbiyeli oluşu anne babayı onurlandıran en büyük etkenlerdendir. Hepimiz biliyoruz ki başarı asla tesadüf değildir. Başarılı olmak için çok çalışmak gerekir.Makam sahibi olmak istiyorsak bir takım zorluklardan geçmemiz gerekir; zengin olmak istiyorsak çalışıp para kazanmamız gerekir; saygı görmek istiyorsak saygı göstermemiz gerekir yani kısacası biz ne olmak  istiyorsak karşılığında bir  çabanın olması gerekir. Tüm başarılı insanların bir hikayesi vardır kimse durduk yere başarılı olmaz. Çocuklarımızın da  kendi ayakları üzerinde durmalarını istiyorsak eğer bişeyler yapmamız gerekiyor. 

Çocuklar ailede neyi görürse onu yapar, onu yaşar, onu yaşatır diyorum neredeyse tüm yazılarımda. Başarılı insanlara baktığımızda onları şu şekilde tanımlarız genellikle; sorumluluğunu bilen, çalışkan, saygılı vs...

Burada da karşımıza sorumluluk kavramı çıkıyor.

Sorumluluk; Kişinin kendisine karşı veya başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri zamanında yerine getirmesi zorunluluğudur.

Babanın sorumluluğu; Çocuklarıyla ilgilenmek, aileyi geçindirmek, aileye sahip çıkıp korumaktır. Annenin sorumluluğu; babanın sorumluluklarına ek olarak ev işleri vs..

Çocuğun sorumlulukları;  Kendi ihtiyaçlarını gidermek, odasını toplamak, ders çalışmak, saygılı olmak vs..

Baba sorumluluğunu yerine getirmezse aile olmaz,Anne sorumluğunu yerine getirmezse gene aile olmaz gene sorun yaşanır.Çocuk getirmezse aile olur fakat sürekli sorunla karşılaşır buna ek olarak aileden azar işitir, kıyaslanır, aşağılanır. Her açıdan sorumsuzluk hayatımızı zorlaştıran durumların başında gelir eğer bizler sorumluluklarımızı bilip çocuklarımıza da küçük yaşta sorumluluk verirsek o zaman sorumlu çocuk yetiştirmiş oluruz.  Sorumluluklarını öğrenen çocuğa anne ders çalış demez o zaten çalışması gerektiğini bilir.Okul hayatında başarılı olması, yalnız kaldığında ihtiyaçlarını karşılayabilmesi küçük yaşta sorumluluğu öğrenmesi ile alakalıdır.

Toplumumuzda ne yazık ki kız çocukları hizmetkar erkek çocukları ise hizmete layık görülerek büyütülüyor ve büyüdükçe birilerine bağımlı yaşamaya devam ediyor. Üniversite hayatında ev işleri ile baş edemiyor, evlendiğinde ise her şeyi eşine yüklediği için evliliğinde de sorunlar yaşıyor. Özellikle erkek çocuklarımıza sofra kaldırmanın ayıp olmadığını, acıktığında kendine yemek hazırlayabileceğini öğretelim. Yoksa gene ezilen kızlarımız olur. Herkesin  sorunlu değil, sorumlu büyütülmesi dileğiyle, sevgiyle kalın.