HAYATIMIZ SINAV..


 Nimet MUTLU    07-05-2017    Bu İçerik 1890 kez görüntülendi.


Gerek veliler gerekse öğrenciler olarak hayatımız sınavla geçiyor.Hepimizin telaşı "aman çocuğumuz başarılı olsun,aman iyi bir okulu kazansın,aman iyi bir üniversiteye yerleşsin vs.vs..

Sevgili öğrencilerimiz/yavrularımız yoğun, yorucu geçen bir senenin ardından TEOG( Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavına  girdiler. İyi veya kötü bu zorlu süreçte sona gelindi.

Her anne baba çocuğunun başarısını görmek ister fakat her öğrencinin aynı başarıyı gösteremeyeceğini, çocukların aynı düzeyde olamayacağını unutmamak gerekiyor. Çocuğu aldığı puan karşısında suçlamak, başka arkadaşları ile kıyaslamak, aşağılamak çocuğu  psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir.

Çocuğun üzerine fazla gidilmemelidir.Hiç bir şey dünyanın sonu değildir.

  Öğrencilerimiz yorucu bu sürecin ardından aldıkları puana göre liselere yerleşecekler. Bu süreçte ailelerin dikkat etmesi gereken bir süreç daha var; tercihler. Veliler haklı olarak çocuklarının başarısı karşısında  en iyi okullara yerleşmelerini isterler. Bu noktada şuna dikkat çekmek isterim; lisede sürekli test çözüp, sınavlarda yüksek puan alıp başarılı olan bir genç mi yoksa bunların yanında dil bilen, yeteneklerini geliştirmiş, sosyal çağın becerilerine sahip bir genç mi istiyoruz? Okul adı iyi olduğu için  çocuklarımızı sosyal yönden geri bırakacak okullara yerleştirmek çok sağlıklı bir karar olmayacaktır.

O halde tercih yapmadan önce ailelerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar var:

-Çocuğunuzu çok iyi tanıyın. (İlgi, yeteneği, hangi alanda başarılı)

-Tercih yapılacak okul ile ilgili detaylı bilgi edinin.(O okuldan mezun olmuş öğrenciler ile görüşmek, dil öğretimi, okulun akademik başarısı, sosyal beceri konusunda neler sunuluyor gibi)

-Okulda kitap okuma, spor, sanat alanında neler yapılıyor?

Özel okulların da bu bağlamda araştırılması iyi olacaktır çünkü çocuğun puanı iyi ise okul öğrenciyi burslu alacaktır.

 Teog puanına göre değil okulun kriterlerine uygun tercih yapılmalıdır.

Çocuğun başarısı aileleri  mutlaka onurlandıracaktır fakat iyi kriterlere sahip bir lisede okutmak çocuğu ve aileleri ömür boyu onurlandırıp, mutlu edecektir. 

Tüm öğrencilerimizin doğru tercihleri ile mutlu olacakları bir liseye yerleşmesi dileğiyle,

sevgiyle kalın..