DUYARLI ÖĞRETMEN BAŞARILI ÖĞRENCİ..


 Nimet MUTLU    21-05-2017    Bu İçerik 1901 kez görüntülendi.


Okullarımız çocuklarımızın ikinci evidir. Günümüzün bir yarısı evde geçerken diğer yarısı eğitim kurumlarında geçmektedir. Nasıl ki çocuk evde yaşadığı durumlar karşısında kendini koruyacak, sevgisi şefkati ile sıkıntısını yumuşatacak bir el olarak Anneyi Babayı arıyorsa, okulda da yaşadığı sıkıntıyı rahatlatacak bir el olarak öğretmenine koşacaktır.

 Günümüz de duyarsız aileler kadar duyarsız öğretmenlerin sayısının da az olmadığını görüyoruz. Her Anne Baba çocuğunu okul ortamında şefkatli, ilgili, duyarlı bir öğretmene teslim etmek ister.  Çocuk, okulda  bir sıkıntısı olduğunda öğretmenini yakın görüyorsa ona  anlatmak ister. İyi öğretmen çocuğun başarısından önce ilk bakışta ruh halini anlayabilen kişidir. Her sınıfa bir sınıf rehber öğretmenin verilmesi de bu nedenledir; çocuğu korusun, kollasın sınıf hakimiyetini sağlayabilsin diye. Ama ne yazık ki her öğretmen aynı şekilde öğrenciye yaklaşmıyor/ yaklaşamıyor.

Okul rehberlik servisi her velinin ve öğrencinin kullanması gereken bir servistir. Sadece problem olduğunda değil problem olmadığında da konuşup, duygularını paylaşabileceği bir alandır. Ne yazık ki kimi öğrenci çekindiğinden, kimi de umursamadığından kimi de  ne olduğunu bilmediğinden yanaşmıyor.

Rehberlik  servisi nedir? Neden önemlidir?

Öğrencinin kendisini tanıması, sorunlarını çözmesi, ilgi ve yeteneklerine uygun kararlar alabilmesi için okul rehber öğretmenince verilen hizmete rehberlik ve psikolojik danışma; öğrencinin eğitim kurumunda bu hizmetten faydalanacağı yere de rehberlik servisi denilmektedir.

Rehberlik servisinde yapılan çalışmalarda gizlilik en önemli unsurdur.

Yaşadığı zamana uyumlu davranışlar gösteren, gelişmeleri takip eden, bu süreçte kendi ilgi ve yetenekleri keşfeden öğrencilerin yetiştirilmesi önemlidir.Öğrencilerin sorunlarla baş edebilmesi için ihtiyaç duydukları bilgi ve beceriler rehberlik servislerince karşılanmaktadır

Arkadaşlık ilişkileri, aile problemleri, ergenlik dönemi, ders başarısı, davranış ve uyum problemleri gibi daha  bir çok alanda rehberlik servisini kullanmak önemlidir.

"Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir."diyor – Nelson Mandela

Daha aydınlık, daha mutlu, problemsiz öğrenciler yetiştirilmesi dileğiyle,

sevgiyle kalın