UMURSAYIN


 Nimet MUTLU    23-07-2017    Bu İçerik 2130 kez görüntülendi.


En zor anında

İhtiyaç duyduğunda

Düştüğünde

Kavga ettiğinde

Anlayamadığında

Sevilmek istendiği zamanlarda, isterse herkes birileri tarafından umursanmayı...

İyileştiricidir umursanmak acısını dindirir çünkü güvende hissettirir.

Bazen elinden tutarsın

Bazen Seviyorum seni dersin

Bazen  Ben buradayım diyerek

Bazen hata yaptığında kızmak yerine canın sağ olsun diyerek umursadığımızı gösteririz.

Bizim ilgimize, umursamamıza en çok ihtiyaç duyan varlığımız çocuklarımızdır. Çünkü içten pazarlıkçı olmayan, kötülük yapmayı aklının ucundan geçirmeyen, en çok sevgiye, ilgiye muhtaç varlıklarımız çocuklarımızdır. Umursayınca çocuğu;

Kendini değerli hisseder

Kendine güvenir

Başarmak için çabalar

Dikkat çekmek için onca olumsuz davranışı sergilemez

Söz dinler

Uyum sağlar..

Hata yaptığında cezalarla kimliklerini zedelemek yerine "Her daim yanındayım " dediğimizde işte o zaman umursamış oluruz,bizim için ne kadar önemli olduğunu kanıtlamış oluruz. Çocuklar da yetişkinler gibidir; bakışlardaki anlamı hisseder.

Duyduğunda inanır; dokunulduğunda anlar karşıdakinin hislerini...

Her anne baba çocuğunu sever, değer verdiğini düşünür. Çocuğunun mutluluğu için elinden geleni fazlasıyla yapar.  Okul hayatına adım atmasıyla iyi bir sosyal çevresinin oluşması için arkadaş seçimlerine; iyi bir eğitim alabilmesi için  iyi öğretmen arayışına girer. En iyi okul, en iyi öğretmen, en iyi arkadaşlıklar önemlidir çocuğun gelişiminde.  İyi arkadaşın doğru yönlendirdiği; Vicdanlı, öğrencisini çocuğu gibi görebilen  öğretmenlerin eğittiği çocukların da ders başarısının, davranış gelişiminin çok daha ileri boyutta olduğunu görüyoruz. Çocukta davranış problemi varsa aile bunu fark eder ve bu noktada gereğini yapmalıdır. Okulda da bunu fark etmek öğretmenin görevidir. Derse giren öğretmen her öğrenciyi ayrı ayrı tanımalı, çocukta bir sıkıntı hissediyorsa bunu mutlaka bildirmelidir.

Önce ailenin ardından okul öğretmenleri ve çocukla muhatap olan herkesin bilmesi ve uygulaması gereken en önemli nokta; her çocuk  farklıdır, özeldir, önemlidir.

Güzel bir nesil için problemsiz insan sayısının az olması gerekmektedir. Bunun için de en önemli görev ailelere ve öğretmenlere düşmektedir.

Tek yapmamız gereken umursamak; art niyetsiz, davranış problemi olmayan, güzel karakterli çocukların yetişmesi için...

sevgiyle kalın