STRESLE BAŞETME YOLLARI


 Nimet MUTLU    10-09-2017    Bu İçerik 2043 kez görüntülendi.


Stres insanı zora sokan sıkıntı yaratan duygu durumunu ifade eder. Günümüz insanlarına baktığımızda herkesin bir şekilde stres altında olduğunu görebiliyoruz.

Zorlu yaşam şartları, yoğun çalışma temposu, düzensiz yaşam, insanların tahammülsüzlüğü, yorgunluk, uykusuzluk, hastalıklar, kaygılar strese sebep olan ve stresi arttıran sebeplerin başında gelir.

Herkesin uğraşmak zorunda olduğu zorlu hayat şartlarından oluşan stresi ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmamaktadır. Stresi ortadan kaldırmaya çalışmaktan ziyade stresle yaşamayı öğrendiğimiz anda stresle başetmeyi de öğrenmiş oluyoruz. Öncelikle strese sebep olan durumların neler olduğunun farkına varmalıyız. Bunları öğrendikten sonra ona göre bir yaşam şekli oluşturmalıyız. Stresle başa çıkmada şu yöntemler faydalı olabilmektedir:

Bugünün işini yarına bırakma, zamanı etkili kullanma..

Günlük işlerin yoğunluğundan şikayetçi kişi işini zamanında yapmalıdır. Bu sayede yetiştiremediği işlerden dolayı oluşan stres durumunu en aza indirmiş olur.

Doğru beslenme alışkanlığı oluşturma,

Fiziksel olarak sağlıklı olan kişi hastalıklarla daha az uğraşarak stresin etkilerini de azaltmış olur.

Sevdiklerimize zaman ayırma,

Arada bir sevdiklerimizin sesini duymak veya onları görmek stresimizi azaltır, kendimizi daha iyi hissettirir..

Spor yürüyüş, doğayla buluşma.

Yürüyüş ve temiz hava stresimizi azaltacaktır..

Doğru nefes egzersizleri..

Diyafram nefesi almak, stres anında stresimizi azaltmaya yardımcı olacaktır. Özellikle öfkeli insanların diyafram nefesi alması çok yararlı olacaktır.Diyafram nefesi;  Bir el karnınızın üstüne bir elinizi de göğsünüzün üstüne koyup nefes alıp verin. Eğer nefes aldığınızda şişen yer göğsünüz oluyorsa yanlış nefes alıyorsunuz. Eğer karnınızın üst kısmı  şişiyorsa doğru nefes alıyorsunuz.  6-7 kez derin nefes alıp aldığınız sürenin iki katı kadar hızla nefesinizi verdiğinizde  kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Stresin az olduğu mutluluğun bol olduğu bir yaşam dileğiyle, sevgiyle kalın