İNANIN..


 Nimet MUTLU    29-10-2017    Bu İçerik 2048 kez görüntülendi.


İnanmak başarmanın yarısıdır derler. Çünkü başarmanın yolu inanmaktan, kendine güvenmekten ve istemekten geçer. İnsanoğlu isterse her şeyi başarır. Başarı hikayelerine baktığımızda başarının en büyük anahtarının başaracağına inanmaktan geçtiğini görüyoruz.

Einstein’ in başarı hikayesine baktığımızda; Okulun ilk yılında öğretmeni tarafından ailesine bir not gönderilmişti, Einstein bu notu annesine verdiğinde ise annesi ağlamaya başlamıştı. Einstein durumun ne olduğunu sorduğunda ise annesi ona; senin çok zeki bir çocuk olduğunu ve okulda seni eğitecek kadar donanımlı öğretmenlerin olmadığını söylüyorlar diye cevap vermişti. Albert Einstein annesi öldükten yıllar sonra bu notu bulduğunda ise üzerinde çocuğunuz zekâ geriliğine sahip ve lütfen onu özel eğitin veya başka bir okula gönderin yazıyordu. Fakat yıllar sonra bir dahi olarak anılması imkansızın başarısı olarak tarihe geçmiştir.

Başarı yolunda birçok engelle karşılaşmamız gayet normaldir. Çünkü kolay olsa herkes başarabilir. Önce inanmak ardından çabalamak bizi hayal ettiğimiz başarıya ulaştıracaktır. Karşılaştığımız zorluklara, ayağımıza takılan taşlara aldırış etmeden ulaşmak istediğimiz yere koşmalıyız. Bazen ağır ağır bazen hızla ilerlemeliyiz bu yolda..

Reddedilişler yıldırmamalı,

Engeller hevesimizi kırmamalı,

Öz güvenimizi yok edecek olumsuz cümlelere kulaklarımızı tıkamalı,

Kendimize olan inancımızla, yorulmadan, pes etmeden devam etmeliyiz.

Çocuğu başarısız veliler çocuğunun başaracağına inanmayan veliler önce çocuğuna inanmalı, başaracağına dair cesaretlendirmelidir çocuğunu..

Önce siz kendinize inanın başkaları da size inanacaktır. Kendini seven insan sevilir, kendini önemsiz hisseden kişilerde başkaları tarafından önemsizleştirilir. Ezilen insan, ezilen çocuk herkes tarafından ezilmeye mahkum bırakılır. O yüzden önce kendini sevmeli, önce kendine değer vermeli, önce kendine inanmalı işte o zaman başarı adım adım yaklaşacaktır.

Ne zaman bir sorunumuz olsa, yaşamımızdaki kötü bir anı anımsayıp

"Bununla başa çıkabilmiştim. Şu an karşılaştığım zorluk bundan çok daha hafif, bunu da halledebilirim."diyebilmeliyiz.Yazımı başarı üzerine kurulmuş bir kaç güzel söz ile bitirmek isterim:

“Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesareti gösterenler tarafından yapılmıştır. “Bruce Barton

Karamsar olmak zor değil. Zor olan, çılgın bir fırtınadan sonra gökkuşağı gibi gülümseyebilmektir, sevgiyle kalın.