BABALARIN ÇOCUK YETİŞTİRMEDE ÖNEMİ


 Nimet MUTLU    24-12-2017  


Çocuk yetiştirmede babaların rolü önemlidir.

Sorumlulukların genelde anneye yüklendiği günümüzde babaların etkisinin ne kadar önemli olduğu gözden kaçırılmamalıdır. “Anne önemlidir baba etkilidir”. Yapılan araştırmalar babanın çocuğun sağlıklı kişilik gelişiminde daha etkin rol aldığını göstermektedir. Anneler tüm fedakarlığı ile uğraşsalar da babanın tek bir sözü bazen çocuk üzerinde çok büyük etkiler yaratmaktadır. Özellikle erkek çocukları üzerinde babanın etkisi daha çoktur. Baba figürü hem kız çocuklarının hem de erkek çocuklarının cinsel kimliklerinin sağlıklı gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Günümüzde kadınların yaşam şekli genelde çocuklarına bağlı şekillenmekte babalar ise bu görevi anneye yüklediğinden daha rahat davranmaktadır. Çalışan anneler içinse durum daha da zorlaşmakta çünkü iş, çocuk ve evin tüm sorumlulukları anneye kalacaktır ve haliyle anne daha çok yorulacaktır. Bu açıdan da bakarsak babaların bazen annenin yükünü hafifletmesi hem anne hem çocuk açısından daha sağlıklı olacaktır.

İşten yorgun gelip dinlenmeye ihtiyacınız olduğunda, çocuğunuza bu ihtiyacınızı söyleyin. Biraz dinlendikten sonra daha rahat zaman geçirebilirsiniz.

Çocuğunuza dokunun, sarılın, dinleyin.

Onunla oyunlar oynayın. Birlikte keyif aldığınız aktiviteler yapın.Onun ihtiyaçlarını anlamaya özen gösterin.

Çocukla etkili iletişim kurun. Canı sıkıldığında zorlamadan anlatmasına fırsat tanıyın.

Okula giden çocukların takiplerini okula giderek yapın.

Karar vermede anne ve çocuk ile birlikte kararlar alın.

Babanın çocuğa ilgisi temel güven duygusunun oluşmasında etkilidir.

Baba ilgisizliği erkek çocuklarının sorumsuz ve saldırgan olmasına kız çocuklarının da anneye bağımlı olmasına sebep olur. İleriki yaşlarda ders başarısında düşüşlere sebep olabilir ergenlik dönemini derinden ve olumsuz etkiler.

Babanın çocuğa olan ilgisinin çocuğun zeka seviyesini arttırmada önemli rol oynadığını da düşünürsek babanın ne kadar etkili olduğunu anlayabiliriz.

En önemlisi çocuk yetiştirmede tek ebeveynin sorumluluğu üstlenmesi çocuk açısından faydalı değildir. Anneler kadar babaların da önemi büyüktür. Bu nedenle anneler babaların sorumluluk alması konusunda sorumluluk vermeli babalar da bunun için zaman ayırmalı ve bunu bir görev alarak değil içinden geldiği için severek yapmalıdır.