ÇOCUKLAR AYNADIR


 Nimet MUTLU    25-02-2018    Bu İçerik 2018 kez görüntülendi.


Ailelerin en büyük istekleridir iyi çocuk yetiştirmek. Başarılı olsun, terbiyeli olsun, söz dinlesin, saygılı olsun tüm canlıları sevsin, iyi bir meslek sahibi olsun... Çocuklar sevginin mutluluğun, merhametin, gülümsemenin, saflığın en güzel örneğidir. İyi bir çocuk yetiştirmek için tabiki çok okumak bilgi edinmek ve iyi bir çocuk nasıl yetişir ile ilgili bilgileri edinip uygulamak gerekiyor fakat ne kadar bilgi sahibi olsakta çocuğun ailenin aynası olduğunu gözardı etmemek gerekiyor. Çocuklar ailelerin aynasıdır.

Sosyal öğrenme ile hayatı öğrenir insanlara, canlılara, doğaya nasıl davranması gerektiğini de ailesine bakarak öğrenir.

Kitap okumayan ailelerin çocuğuna “hadi çocuğum kitap oku”demesi karşılığında sen neden okumuyorsun? cevabını alması kaçınılmazdır.

Hayvan sevmeyen anne babanın çocuklarının hayvan sevgisi ile büyümesini beklememeliyiz mesela.

Aile içi doğru iletişim kuramadığımız çocuğumuzun arkadaşları ile veya bizimle doğru iletişim kurarak konuşmasını beklememeliyiz.

Küfür eden bir babanın çocuğunun küfür etmesi gene babanın çocuğa öğrettiği bir durumdur.

Paylaşımsız annenin çocuğunun paylaşımsız olması gene anneden kaynaklıdır.

Kavgacı babanın çocuğunun da kavgacı olması, bağıran annenin çocuğunun da bağırması gibi.

Kendisine bakmadan çoçuğunda iyi özellik arayan aileler tabiki istediği niteliklere sahip çocuğa kavuşamayacaktır. O halde yapmamız gereken en iyi iş çocuğu doğal ortam içerisinde kendimiz ile kıyaslayarak yani olumsuz davranış sergilediğinde aynısını ben ya da babası yapıyor mu şeklinde karşılaştırarak çocuğa yaklaşmaktır. Anne babaların iyi çocuk yetiştirme isteğinden önce kendilerini değiştirip iyi örnek olmaları gerekmektedir.

Atalarımızın sözleri bu konudaki durumu çok güzel yansıtmaktadır. “Otu çek, köküne bak”

“Ön teker nereye giderse arka teker de oraya gider” “Anasına bak kızına al...gibi çoğaltılabilir atasözleri.

Aynada kendimizi görmek istediğimiz çocuklar yetiştirelim, sevgiyle kalın