ORTADOĞU, YÜREĞİMİN ORTASI !


 R. Ferhat VURAL    21-12-2015  


Tüm peygamberlerin geldiği,tüm Kutsal Kitapların indiği Ortadoğu.Medeniyetin beşiği yerleşik hayata ve sulu tarıma  geçilen ilk yer Ortadoğu,Mekke-i  Mükerreme'nin ,Etrafı mübarek kılınan Kudüs,Şam-ı Şerif,"ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz" dedikleri  Bağdat ve daha nice tarihi ve  kutsal kentler..

Hani bir türkü var ya , "ben sana mı yanam,bana mı yanam "diye devam eden...türkümüz..

Bugünlerde Ortadoğu ya hele memleketimde Ortadoğu'yu aratmayan görüntüleri gördükçe  bu türkü geliyor geliyor aklıma.."Ben bana mı yanam,sana mı yanam.."

Yıllardır Siyonistlerin esareti altında boynu bükük bakan  Kudüse mı? Şimdi "leş kargalarının"  taarruzu altında kalan Şam'a,Halep'e,Hama Humusa mı? O Şam ki; Hz Zeynep, Kudüs'ün Fatihi Selahaddin Eyyubi,Keysun Dağında Muhyiddin El Arabi gibi bir dehayı ve nice sahabiyi veliyi bağrında barındırmaktadır..  Ya Bağdat ? Conilerin postalları altında ağlayan Bağdat..Peki israfta lükste sınır tanımayan ama  mazlumlara geldi mi" üç maymunu oynayan" Arap Şeyh'lerine ne demeli ??

Ya bölgede en çok  Veli ve mutavasıf'ı  barındıran,türkülere konu olan evsel bahçeleriyle ünlü Diyarbekir'ı ? Sur'da dört ayaklı  caminin havlusunda katledilen barış elçisi Tahir'i..? Ya Nuseybin'i ? Memo Zin,Seyid Ağayı Cıziri,Mellayı Cıziri, Arif Cizrevi ve  daha nice ozanı bağrında barındıran Cızira Botan'a yanmayalım da kime yanalım..! Ya sadece kendilerine müslüman,kimisi müteahitleşmiş kimisi yozlaşmış tüm söylemi iki slogandan öteye gitmeyen rahatlarına da pek düşkün koftadan İslamcıları..? Soruyorum ;neden dut yemiş bülbüle dönmüşsünüz ?Meydanlarda İsraile  kabadayı kesilirsiniz de,mesele D.Bekir Mardin olunca neden susarsınız?Hiç mi konuşacak bir kaç kelamınız yok..?   

.....

Ne oluyor bize?Ne oluyor bu Ortadoğuya ? Neden bu insanların  yüzü gülmez ?

Neden demokrasi,insan hakları,hukukun üstünlüğü gibi kavramlar  uğramaz bu bölgeye...neden, neden, neden  ???

Neyimizi paylaşamıyoruz ? Fırat'ı mı Dicle' yi mi? "Bereketli Hilal"i mi?

Hadi Küresel zalim leş kargalarını anlıyoruz,bize ne oluyor bir birimizi boğuyoruz ?

Keşke bu kadar alımlı olmasaydın,keşke bu kadar güzel olmasaydın Ortadoğu ,belki başın bu kadar belalı olmazdı..

İşte onun için Yanıyorum  Haleb'e ,Şam'a,Hama Humusa ,Cızire,Diyarbekire ,Bağdat'a Kudüse...Çünkü yeryüzünde ne başka Şam var ne Kuddüs,ne Diyarbekir ne de Bağdat...