YAZ TATİLİ


 Nimet MUTLU    24-06-2018    Bu İçerik 2262 kez görüntülendi.


Hem öğrenciler hem veliler hem de öğretmenler açısından oldukça yoğun geçen bir eğitim öğretim yılı daha geride kaldı.  İyisi ile kötüsü ile bir sene daha geçti çocuklarımızın yaşantısından. Kimileri çok çalıştı emeğinin karşılığını aldı; kimileri belki de öğrenme yöntemlerini bilmediğinden, olumsuz yaşam olaylarından, yetersiz çalışmaktan veya yanlış aile tutumlarından istediği başarıyı yakalayamadı. Çocuklarının  başarılı karne notlarını görmeyi  beklerken düşük notları ile hayal kırıklığı yaşayan velilerimiz mutlaka olmuştur. Ancak unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var ki; çocuğun başarısızlığının altında yatan bir çok sebep vardır; öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği, gelişimsel bazı problemler, yaşantısal olaylar, ailenin çocukla ilgili yüksek başarı beklentisi, yanlış aile tutumları gibi pek çok sebep çocuğun başarısını olumsuz etkiler.

Tatil fırsata dönüştürülmelidir.

Başarısızlığa götüren  sebepler düşünülerek çocuğun başarısızlığını yüzüne vurup cezalandırmak yerine neden başarısız olduğuna dair çözüm arayışına girilmelidir.  3 aylık yaz tatilinde çocuğun öğrenme becerileri, yetenekleri araştırılmalı yeteneklerine uygun alanlarda kendini geliştirmesine fırsat tanınmalıdır.  Yaz tatilinde çocuğa  doğa ile iç içe  olma, imkanlar doğrultusunda görmediği yerleri aile ile birlikte gezme fırsatı sunulmalıdır. Bu çocuğu mutlu etmenin yanısıra  aile ile kaliteli zaman geçirmek adına da bir fırsat olarak görülebilir.

Tatil kitap okumaya teşvik açısından da bir fırsattır. Aileler birlikte sevdikleri tarzda kitaplar alarak ailece kitap okuma saatleri oluşturmalı, çocuğu kitap okumaya teşvik etmelidir.

Spora yönlendirmek çocuğun fiziksel, zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Spor  hem eğlendirir hem rahatlatır  hem de özgüvenleri açısından çok önemlidir. Çocuğunuzu tanıyın,nelerden hoşlandığını, yaz tatilini nasıl geçirmek istediğini sorun. İlgi ve yeteneklerine göre olanaklar yaratın. 

Sevdiğiniz arkadaşları ya da akrabaları ziyaret edin.

Birlikte sinemaya gidin.

En önemlisi de bırakın yaz tatilinde başarısızlığı üzerinden konuşup moralinizi bozmayı, birlikte en kaliteli zamanları geçirip  güzel anılar biriktirmeye bakın, anı yaşayın.

Tüm okuyucularıma iyi tatiller dilerim,

sevgiyle kalın