ŞU HAYATTAN NE İSTİYORUZ?


 Nimet MUTLU    22-07-2018  


Hayattan ne bekliyor, ne istiyorsun?

Hayat başkalarına her güzelliği sunarken sana neden mi sunmuyor? 

Sürekli hayal içinde mi yaşıyorsun?

Sabah uyandığımda çok zengin olmak istiyorum mu diyorsun?

Peki bunlar öyle oturduğumuz yerden olacak şeyler mi? Oturduğu yerden zengin olan tek canlı tavuk . İstediğimiz şeylerin kendiliğinden olmasını bekliyorsak yok öyle bir dünya unutmayalım.

Ummak, dilemek tabi ki gerekli ancak kendimizi kandırmayalım başarmanın gücüne inanıp ayağa kalkalım.  Zengin mi olmak istiyoruz o zaman daha fazla kazandıracak bir iş yapalım ve daha fazla çalışalım. Güzel mi olmak istiyoruz bunlar pahalı kremler ile olmuyor önce kalbimizi güzelleştirelim sonra bakın gülümsemeniz insanların gözündeki güzelliğinizi nasıl da arttırıyor; sizi seven sizinle olmak isteyen dostlarınız birikiyor.

Dünyanın en güzel hissi nedir diye sorsam ne dersiniz?

Kendini  reddedilmiş, dışlanmış, yalnız hisseden değer görmek ister.

İlgisiz büyüyen ilgi ister

Saygı görmeyen saygı

Baskıyla yetişen özgürlük,

Yani insan tatmadığı duyguya açtır.  Nasıl ki aç insanın beyni sadece yemek düşünüyorsa diğer psikolojik ihtiyaçlarına aç olanlarda o durumu düşünür sürekli.

İnsan sahibi olmadığı duygunun hasretiyle yaşar. Ulaşamadığı olunca mutlu olur. Kafasında sürekli ilgilenilmediğini, sevilmediğini düşünen kişi kendini buna inandırmış olur. Beyin buna odaklandığı için de  yaşadığı her durumu beni sevmiyor olarak değerlendirir.  Zengin olma hırsı ile yaşayan kişide de aynı durum geçerli.

Hayat her zaman bize istediklerimizi vermez, ihtiyacımız olanı verir. Elimizdekilerin kıymetini bilirsek daha fazlası gelecektir emin olun. Rahat bir yaşam tabi ki çok önemli ama emin olun hiçbir şey vicdan rahatlığının yerini tutamaz. Kalp kırmadan, kimsenin huzurunu kaçırmadan, dedikodu yapmadan, birilerini kışkırtıp birbirlerine düşürmeden yaşamanın, insanların mutluluğu üzerine yaşamanın verdiği    hazzı hiç bir durum veremez.  

Pozitif düşüncenin gücüne İnanın Pozitif düşünce iki zıt gerçeği ayni anda görüp, kabullenip yaşamaktır. Mesela yaşamanın zıttı ölmektir. Ve bu hayatın bir gerçeğidir. Güzellik çirkinlik, genç ve yaşlılık, yaz ve kış...

Sadece yazı değil karı kışı da sevmeliyiz diyor pozitif düşünce çünkü bunlar hayatın gerçekleri. Kazanmak ve kaybetmek. Kazanmak bize göre pozitiftir ancak kaybetmekte kazanmanın yarısıdır. Olumsuz olan durumlara bakış açımızı olumlu hale getirmeyi başarabildiğimiz an güçlü bir birey olduğunuzu unutmayın. Bu hayatta size hiçbir şey zarar veremez o zaman. Hayattan beklentilerimizi hayatın gerçeklerini düşünerek (pozitif düşünce) yaşadığımız zaman beklentilerimizin ne kadar hafiflediğini görebiliriz. Sevgiyle kalın...