HİSLER YALAN SÖYLER Mİ?


 Nimet MUTLU    05-08-2018  


Çoğu kez verdiğimiz karalarda mantıksal mı sezgisel mi hareket edeceğimizi şaşırırız. Mantıksal olarak verdiğimiz kararlarda keşke hislerimle hareket etseydim diye hayıflandığımız zamanlar çok olmuştur.  Peki en doğru yöntem hangisi?

Kimine göre yanlış olan öbürüne göre doğru olabilir bu açıdan bakarsak herkesin doğrusu ve yanlışı farklı. O zaman hislerimizle, kendimize göre en doğru olan yöntemle davranmak en doğrusu.

    Hisler yalan söyler mi? Bence hisler kalbin aynasıdır.  Zor durumda. kaldığımızda,karamsarlık yaşadığımız anlarda veya insan ilişkilerinde bir uyumsuzluk yaşadığımızda hislerimiz ile hareket etmemiz bize avantaj sağlayacaktır. Unutmayalım en  kötü karar bile kararsızlıktan iyidir.

Hepimizin hayatında  “İçimden bir ses diyor ki…” dediği anlar vardır. Bu sezgiler karar almada kullandığımız en önemli hislerdir. Bilinç çoğu kez sezgilerin dışındadır. Bilinç, yaşantıyı algılamakla uğraşırken, sezgiler durumu değerlendirir ve karara ulaşır.

 Yeni  birisiyle tanıştığımızda , o insanla ilgili bir çok şey düşünürüz ve Psikologlar ilk izlenimin  öneminden sürekli olarak bahsetmektedir.

Az bilgiyle, doğru karar almak, insanın sezgisel gücü sayesindedir. Sezgiler her zaman doğru mudur?  O an ki psikoloji, kişinin sağlığı, yorgunluğu vs tabiî ki insanı etkiler bu nedenle karar alırken veya bir seçim yapmamız gerektiğinde sağlığımızın yerinde olduğuna dikkat etmeli, yanlışa yönelmemeliyiz.

 

“Basit kararlar alırken artıları ve eksileri göz önünde bulundurmak avantaj sağlar. Hayati öneme sahip konularda ise karar bilinçsizce, içimizdeki derin bir yerden alınmalıdır.” Sigmund Freud

Sevgiyle kalın...