Seçime Doğru..


 R. Ferhat VURAL    18-11-2018  


31 Mart 2019 pazar günü yapılacak mahalli idareler genel seçimlerine fazla bir zaman kalmadı.Dört ay 10 gün gibi kısa bir süre kaldı.

İktidar partisi AK Parti dahil,Türkiye genelinde fazla bir teveccüh ve heyecan yok.Adıyaman özelinde de durum pek farklı değil.Muhalefet diye bişey zaten bu belde de yok gibi.Tüm senaryolar AK Parti etrafında dönüyor..

İnsanların siyasette bu kadar mesafeli duruşlarını iyi tahlil etmek lazım.Ve şu sorunun cevabı çok önemlidir.Kendi yöneticilerini seçecek olan belde sakinleri,kendi kaderlerini etkileyecek bir insanın seçiminde neden bu kadar duyarsız kalıyorlar?

Bu sorunun cevabı herşeyi çözecektir.

Etrafta olan bitene baktığımızda,halkın ekseriyetinde şöyle bir inanç var.

" AK Parti,Adıyaman da kimi aday gösterirse kazanır.Çünkü muhalefetin kazanma şansı yok.Daha doğrusu burada güçlü bir muhalefet de yok..Eğer bütün muhalefet partileri bir aday üzerinde uzlaşırlarsa o zaman işler değişir.." diyorlar.

Kendi kendime acaba AK Parti bunları bildiği için mi Adıyaman'ı çanta da keklik görüyor?

24 Haziran 2018 seçimlerinden iki hafta önce 11 Haziran günü yine bir yazı kaleme almış "Şayet AK Parti halkta karşılığı olan adayları değil de,tepeden inme adayları listeye koyarsa ciddi bir oy kaybına uğrayacaktır "diye yazmıştık.Nitekim sandıklar açıldı ve AK Partinin yüzde 15 oy kaybına uğradığını gördük..Adıyaman gibi muhafazakar bir belde de bu rakam çok büyüktür.

Tabi bunları yazmak için kahin olmaya gerek yok.Çünkü "Görünen köy kılavuz istemez"

Bugünkü tabloya baktığımızda AK Partinin işi çok sıkı tutuğunu görüyoruz.Eğer bu sıkılık halkın dediği bir adayda neticelenirse ne ala seçilmemek için hiç bir neden yok.Ama halkın istediği  bir aday değil de bazı baronların belirlediği adaylara adaylık verilirse,seçilmeye belki seçilir ama sonuçlar,24 haziran seçimlerinden daha vahim olacaktır,bunu da yazın bir yere.

Neden derseniz,halk artık yolsuzlukla/hırsızlıkla anılan adayları görmek istemiyor.Partinin nüfuzunu sadece kendisine,ailesine ve şakşakçılarına devşirenleri hakeza..

Bu şehirde "hep bana Rabbena" diyen ve ceplerinden başka hiç bir şeyi düşünmeyen bazı protokol komplekslilerin dayatmalarını istemiyor.

Emin olun çoğu insanda şunu duyuyoruz." Yahu hizmeti falan geçtik seçilecek başkan hırsızlık yapmasın yeter.." diyorlar.

Ümit ediyoruz ki, AK Partili yetkililer halkın bu feryadına kulak versin..

" Görelim Mevlam neyler,neylerse güzel eyler.."