Sınırları olmalı insanın!


 Nimet MUTLU    28-04-2019    Bu İçerik 2312 kez görüntülendi.


Sınır koymak, kişinin kendini tanımasını, kendi duygu ve düşüncelerinin farkına varmasını yani kendisi ile ilgili farkındalık kazanıp ona göre davranmasını sağlar.

Sınırları olan kişiler ne isteyip ne istemediğini bilen, farkındalığı yüksek olduğu İçin sosyal çevresini de buna göre belirleyen kişilerdir.

Sınırları belli olmayan kişiler genellikle hayır diyemeyen, başkalarının memnuniyeti üzerine yaşayan ve buna bağlı olarak beklentisi yüksek,zamanla yorulması kaçınılmaz kişilerdir. Sınırları olan kişi başkalarını mutlu etmeye çalışırken kendi mutluluğunu gözardı etmez. Kendisi ile mutlu olduğu İçin diğer insanlarla ilişkisinde de sorun yaşamaz ve çevresine de pozitif enerjisi ile destek olur.

Karşısındakinin de sınırları olduğunun farkındadır ve ona göre davranır. Kendi sınırlarını koruyamayan kişiler ise karşıdakinin sınırlarını da zorlamaya daha eğilimlidir. Sınır koymadığımız da( özellikle hayır demeyi bilmediğimiz zamanlarda) haddini aşan, hayatımıza müdahalede bulunan, can yakmaya çalışanlar mutlaka olacaktır. Bu nedenle yerine ve zamanına göre hayır demeyi öğrenmeliyiz.

Sınırlar disiplini de kapsayan geniş bir olgudur. Özellikle çocuk eğitiminde ne istediğini bilen ebeveynler ve öğretmenlerin çocuklar üzerindeki kontrolü daha etkilidir.

Sınırlarımız karşımızdaki kişinin bize karşı davranışlarını belirler. Sürekli evet diyen, hayır diyemeyen kişiler zamanla kullanılmaya, çalıştırılmaya, göz ardı edilmeye, ihmal edilmeye mahkumdur. Hayatın hangi alanında olursa olsun o kişi hayır diyemediği yani sınırları olmadığı insanlar tarafından önemsizleştirilmeye başlar. Tüm bu sebeplerden dolayı hayır demeyi öğrenmeli, sınırlarımızı belirlemeliyiz. Özellikle çocuklarımıza iyi örnek olmak açısından hoşumuza gitmeyen durumlarda hayır demeyi bilmeliyiz ve hayır demenin kendimizi korumak adına normal bir davranış olduğunu öğretmeliyiz. Hayır demek ile bencilliği kesinlikle iyi ayırt etmeliyiz; kişinin kendi fikrine, kendi yaşantısına zarar verici durumlar karşısında hayır demesi sınırları olmayan kişiler tarafından bencillik olarak algılanabilir. Hatta bencil olduğunu düşündüğü için kendisinden uzaklaşan pek çok insan olacaktır. Fakat kendini gerçekleştiren ve farkındalığı yüksek her kişi başkaları İçin değil kendine göre yaşar hayatı, yalnız kalacağını bile bile net olmaya devam eder.

Mutlu olmak ve mutlu etmek için sınırlarımız olmalı; insanlara, çocuklara, her şeye, herkese, hayata karşı!

Sevgiyle kalın..