LGS Tercih Dönemi


 Nimet MUTLU    30-06-2019    Bu İçerik 1189 kez görüntülendi.


2018- 2019 eğitim öğretim yılı sonunda yapılan 2019 LGS ( Liselere Geçiş Sınavı) tercih dönemi 1- 12 Temmuz tarihlerinde yapılacak. 22 Temmuz 2019 tarihinde yerleştirme sonuçları açıklanacak.

Tercihler nasıl yapılacak?

Tüm öğrenciler yerel yerleştirme tercihi yapacak. Ancak öğrenci yerleştirme işlemi sonucunda merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme tercihleri dikkate alınmayacak.

Öğrenciler yerel yerleştirmede 5 okul tercihi yapabilecek. İlk üç okulun kayıt alanından yazılması zorunluluğu var. Bir okul türünden de en fazla üç okul tercihi yapılabilecek. Öğrenciler istedikleri okul türünü serbestçe seçebilecekler.

Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikâmet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Bu üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme olacak. Eşitlik yine devam ederse sırasıyla okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliğine bakılacak. Hâlâ eşitlik varsa öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana öncelik verilerek yerleştirme yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okullara yerleşemeyen öğrenciler ya mahalli okulları tercih edecek ya da imkanlarına göre özel okul tercih edebilecekler.

Tercihler öğrenci ve Velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılmalıdır.

Tüm öğrencilerimiz hakkında en iyisinin olması dileğimle..

Sevgiyle kalın