Kalabalık yalnızlık (teknoloji bağımlılığı)


 Nimet MUTLU    21.07.2019 14:06:22  


 Yaz tatilinde ailelere öneriler

Teknoloji 7' den 70'e herkesin bilimi kullanarak  ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olan bilgidir.

Çağımız teknoloji kullanımına baktığımızda bir çok enteresan durumla karşılaşabiliyoruz.50 yaşına kadar tuşlu telefon kullanıp sonrasında sosyal medya bağımlısı olanlardan tutun da henüz 1 yaşında telefon tuş kilidini açıp çizgi film açabilen bebeklere kadar olan bir enteresanlık!

Ne güzel demiş Özdemir Asaf ''İnsanlar insanların içinde insana hasret yaşarlar'' diye..

Önümüzde insanların iletişimsizliği zaten büyük bir problem iken teknoloji bağımlılığı da bu durumu daha da çözülmesi zor bir hale getiriyor.

Bir robot misali saatlerce aynı oturuş şekli ile kımıldamadan bi ekrana bağımlı yaşamak...

Girdiğimiz arkadaş ortamlarında put misali kımıldamadan , aynı fotoğraf makinasına ellerindeki telefona dalmış vaziyette poz veren arkadaşlıklar...

Çocuğun başarısının yanında sosyalleşmesinin en büyük engeli iletişimsizlik sebebi oyunlar...

Kocaman bir kalabalığın içerisinde herkesin aslında yapayalnız olması, muhabbetlerin konuşarak değil; yazışarak olması..

Bağımlı olan herkesin  gitgide asosyalleşmesi; İnsana hizmet için, ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yenilenen teknolojinin zararının gene insana olması, tüm bunlar enteresan değil mi gerçekten?

Tüm bunlar yazılırken  teknolojinin tamamıyla zararlı olduğu değil teknolojinin kölesi olunduğunda zararlarının ne kadar çok olduğu anlatılmakta. Aslına bakarsak sadece okul çağı çocukları için değil her yaştaki insanı olumsuz etkileyebilen  bu durumu en aza indirmek gerekmektedir. Peki çocuklarımızda teknoloji bağımlılığını en aza indirmek adına ne gibi önlemler alınabilir?

Çocuğun oynadığı oyunların ve hangi siteleri kullandığının kontrolü ihmal edilmemeli.

Çocuğun ders çalıştığı odada telefon, tablet, bilgisayar olmamalıdır.

Günlük kullanım saati her gün bir saat eksiltilerek yavaş yavaş en aza indirilmelidir.

Çocuk ilgi ve yeteneğine göre sosyal aktivitelere yönlendirilmelidir.

Temiz hava, yürüyüş, aile içi sohbetler etkilidir.

Çocukla olumlu iletişim en büyük çözümdür; ilgi ve sevgi ile çocuğa her alanda yardımcı olabiliriz.

Anne babaların kendilerinden başlayarak iletişim araçları ile aralarına mesafe koymaları aile içi iletişim ve huzurun sağlanması, çocuk ruh sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Yaz tatili çocukları teknoloji bağımlılığından  kurtarmak İçin bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Birlikte daha  fazla kaliteli zaman geçirmek çocukların tablet ve televizyonları unutturmak İçin en iyi fırsattır. Teknolojiye değil insanlığa, doğaya, iletişime, mutluluğa bağımlı çocuklarımızın yetişmesi dileğiyle, sevgiyle kalın.