Kendinizi Heder Etmeyin


 Özlem Kama GÖKSU     24.11.2019 10:22:59  


 Bir gün, bir köpek yol kenarında kendi halinde uyuyormuş.  O esnada yoldan geçen biri köpeğe, “ hoşt !” demiş. Köpek, başını kaldırmış, o adama şöyle bir bakmış ve gözlerini tekrar kapatmış. Adam oradan uzaklaşınca köpek düşünmeye başlamış; “ ben neden o adama ‘hav’ demedim ki! Neden ona cevap vermedim, neden?” Bu pişmanlığından dolayı üzülen, dertlenen köpek uyanamamış ve oracıkta kalakalmış.

                 Biz insanlar bazen öyle durumlarla karşı karşıya kalıyor, öyle olaylar  yaşıyoruz ki ne tepki vereceğimizi bilemiyoruz. Tercihimizi susmaktan yana mı ,okkalı bir cevaptan yana mı kullanacağımıza karar veremiyoruz.

                 Nasıl bir olay yaşanırsa yaşansın, ne olursa olsun hak edene verilecek yerinde bir cevap; susmaktan, efendi olmaktan daha etkili olacaktır. Evet, belki o an ne yapacağımıza karar veremiyoruz ama sakinleşince verilecek iyi bir cevabın daha doğru olacağı kanısındayım. Aksi halde, söz konusu kişi meydanı boş bulup kükremeye devam ediyor. Aslında öylelerine, kedi gibi durmanın asaletten geldiğini, yeri geldiğinde aslan olduğumuzu hissettirmek gerekiyor, yoksa kendini aslan sanan o tipler çok can yakar.

                 Toplumsal bir varlık olan biz insanlar toplumun gerekli gördüğü bazı kurallara göre yaşıyoruz ve mutlu yaşamak için de buna dikkat etmek zorundayız. Ama bunu göz ardı eden, bu durumu fırsat bilen birileri bizi üzebiliyor. Biz de bizi alt etmeye çalışan bu tür karakter yoksunu insanları öyle veya böyle cezalandırmalıyız. Öyle bir ceza vermeliyiz, öyle bir tepki göstermeliyiz ki herkes haddini bilsin. Böyle yapmazsak işte o zavallı köpek gibi içimiz içimizi yer, kahrolur gideriz.

                  Size kötü davrananları, istediği gibi atıp tutanları, hele ki bunu bile bile yapanları affetmeyin. Onları canınızı  yakmasına fırsat vermeyin. Kırmamak, üzmemek empatisi karşılıklı olduğu sürece anlamlıdır. Kırmasın ki kırılmasın, üzmesin ki üzülmesin

                                                                Kimseyi bile bile kırmamanız dileğiyle