Otomobil piyasasında duraklama devri


Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 35’e yükseltme kararıyla oto galericiler, son dönemlerde azalan satışların tamamen duracağını belirtti. Piyasada oluşan talep azlığı nedeniyle ikinci el otomobillerde fiyatların yüzde 30'a kadar düşmesi bekleniyor. Otomobilin artık yatırım aracı olmadığını belirten oto galeri esnafı, "Yatırımcılar tamamen piyasadan çekildi diyebiliriz. Talep düştükçe fiyat düşecektir" ifadesini kullandı.

post

 Ekonomi    27.10.2023 18:21:45  


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), son Para Politikası Kurulu kararında politika faizini yüzde 30’dan yüzde 35 düzeyine yükseltme kararı, ikinci el otomobil piyasasında fiyatların talep eksikliğinde gerilemesinin yolunu açtı.

Merkez seriyi bozmadı: Faiz yüzde 35'e çıktı       

Oto galericiler, faiz artımıyla bankaların mevduat faizlerini yükselteceğini düşünerek yatırımların da o kanala yöneleceğini tahmin ediyor. Böylece piyasada oluşacak talep azlığı nedeniyle ikinci el otomobilde fiyatların yüzde 30 kadar gerilemesi öngörülüyor.

'FİYATTAKİ GERİLEME YÜZDE 30'U BULUR'

İkinci el otomobil piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten oto galeri esnafı, “Talep şu anda yok gerileme devam ediyor. Bundan 3 ay kadar önce yüzde 10 gibi gerileme ile başladı. Bu gerilemenin yüzde 30’ları bulacağını düşünüyoruz. Eskiden faiz oranı ne olursa olsun araç rakamı yükseliyor. O yüzden kredi çekmek sorun olmuyordu. Araç artık yatırım aracı olmadığı için araca talep olmuyor" diye konuştu.

'TALEP DÜŞTÜKÇE FİYAT DA DÜŞECEKTİR'

Otomobilin artık yatırım aracı olmaktan çıktığını ve vatandaşın faize yöneldiğini belirten oto galerici "Şu anda bankalar çok fazla faiz verdiği için araca para yatırmak mantıklı olmuyor. Bu parayı faize yatırdığı zaman daha yüksek kazanç elde ediliyor. Yatırımcılar tamamen piyasadan çekildi diyebiliriz. Talep düştükçe fiyat düşecektir. Bu rakam yüzde 40’ları bulmaz bu büyük bir rakam ama yüzde 30’ları bulur. Bu gerileme bir yerde duracaktır. Duracağı zaman aralığına kadar da talep çok fazla olmayacaktır” ifadelerini kullandı.İHA

#otomobil,duraklama,faiz