'Deprem öldürmedi, bizi toz öldürecek'


ADIYAMAN (ŞEHİRDE BU HAFTA)- Depremde ağır hasar alan binaların yıkımı ve enkaz kaldırma çalışmalarında yeterince sulamanın yapılmaması vatandaşların tepkisine neden oluyor. Toz duman içinde kaldıklarını ifade eden vatandaşlar, “Deprem öldürmedi ama bu toz ve duman bizi öldürecek” diyerek tepki gösterdiler.

post

 Şehirde Bu Hafta    30.10.2023 10:50:58  


6 Şubat depremlerinde Adıyaman’da binlerce insan öldü ve binlercesi de yaralandı. Resmi rakamlara göre şehrin yüzde 70’i hasar aldı. Ağır hasarlı binaların yıkım işini alan firmalar, enkaz kaldırma çalışmaları esnasında yeterince sulama yapmadıkları için çevre toz bulutuna teslim oluyor. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, yetkililerin bu çalışmaları kontrol etmelerini ve firmalara gerekirse ceza yazmalarını istedi.

Gazetemizde tepkilerini dile getiren vatandaşlar, “Depremin üzerinden neredeyse 9 ay geçti. Enkazların çoğu hala yerinde. Depremde yıkılan binaların çoğunun da enkazı yerinde duruyor. Yani demir alınmış ama molozlar yerinde duruyor. Yıkım esnasında veya enkaz kaldırılırken yeterince sulama yapılmadığı için tozun dumanın içinde kalıyoruz. Hastalar var, yaşlılar var, çocuklar var. Bunlar hasta olacaklar. Uzmanlar bangır bangır asbest tehlikesinden bahsediyor, hiçbir yetkili bunu duymuyor mu? Adıyaman’da su kıtlığı mı var? Neden yeterince sulama yapılmıyor, depremden sağ çıkanları da bu toz duman öldürecek herhalde. Yetkilileri önlem almaya davet ediyoruz” dediler.

 

#deprem,adıyaman,toz,enkaz,sulama