Sigaraya büyük zam! En pahalısı 57 lira oldu


Yılbaşından bu yana zamlanan sigaraya bir yenisi eklendi. Sigara fiyatlarına 5 lira zam geldi. Son zammın ardından en ucuz sigara 50 TL'ye yükselirken en pahalı sigara fiyatı ise 55 TL ile 57 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

post

 Ekonomi    03.11.2023 18:15:46  


Son dönemdeki zam furyasına sigara da katıldı. 2 Kasım itibarıyla sigaraya yapılan 5 liralık yeni zam yürürlüğe girdi. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, son zamların ardından “Sigara kâr marjı çok düşük ve bizler tekel bayiler olarak Türkiye geneli kâr marjı düşük hiçbir tütün mamulünü satmama kararı almayı düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Böylece birçok markada en ucuz sigara fiyatı 50-51 TL'ye çıkarken en pahalı sigara fiyatı ise 55 TL ile 57 TL'yi buldu. Ekim ayının başında da tüm sigara gruplarına 5 TL'lik zam gelmişti.

"FİRMALAR, BİZLERİ VE TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR"

Aybaş, sigaraya yapılan son zamlarla ilgili bugün yazılı açıklama yaptı. Aybaş, şunları kaydetti:

“Sigara firmaları biz bayilere sigarayı kısıtlı veriyor, JTI firması dışında Philips Morris Türkiye ve British Amerikan Tobacco Türkiye firmaları zam yapacakları için bizleri ve tüketiciyi mağdur ediyorlar. Bayilerin ellerinde sigara kısıtlı hatta çoğu bayide sigara dahi yok. Bu, ticari etiğe sığmayan sigara satışını kısıtlayan firmalar herkesi mağdur etmektedir. Banka pos oranlarının yüzde 3’ün üzerine çıkması ticaretin olmazsa olmaz kuralı olan kâr marjı tamamen bankaların kasasına gidiyor, sigara satışından 1-2 TL fark alsak adımız komisyoncu oluyor. Bugün araç muayene istasyonunda dahi kredi kartı ile işlem yapmak istesek yüzde 3 komisyon alıyor, sigaranın kâr marjı 4,5. Bu haksız rekabete Ticaret Bakanlığı’nın, Rekabet Kurumu’nun acilen müdahale etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Kaynak: KARAR

#sigara,zam