Afetin kayıpları için dernek kurdular


Üzerinden aylar geçen 6 Şubat felaketinde kayıplarını aramayı sürdüren vatandaşlar Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği adı altında birlikte hareket etmeye başladı. Kayıplarını dernek aracılığıyla aramaya başlayan vatandaşlar canlı ihbarlar doğrultusunda sokaklara çıkıyor. Devlet yetkililerine de sesini duyurmaya çalışan dernekte şu ana dek 123 kişinin ailesi bir araya geldi.

post

 Güncel    13.11.2023 14:26:26  


Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarattığı yıkım hala etkisini sürdürüyor. On binlerce canı hayattan koparan felaketin enkazı ise şehirlerden kaldırılmaya çalışıyor. Depremin kayıpları aranmaya devam ederken geçtiğimiz hafta Hatay'da depremden 275 gün sonra enkazdan cansız bir beden çıkarılmıştı.

Afetin ardından enkazda yakınlarını bulamayan vatandaşlar da aylardır yakınlarından gelecek haberi umutla bekliyor.

Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da aylardır yakınlarından haber alamayan vatandaşlar birlikte hareket etmek amacıyla Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği altında bir araya geldi. Hatay merkezli dernek, asrın felaketinden bu yana kayıp olan 123 kişinin ailesinin bir araya gelmesiyle kuruldu.

KAYIPLARINI DERNEKLE ARAYACAKLAR

Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği Başkanı Selahattin Kaban, ailelerin yakınlarından gelecek haberi umutla beklediklerini belirterek, “Deprem bölgesinde bizim bine yakın kayıp olduğu bilgimiz var. Bize ulaşan 123 kişi. Kayıp aileleriyle birleşerek dernekleşme sürecine girdik. Bu aileler için kayıpları bulmak için çalışmalarda bulunuyoruz.

CANLI İHBARLA SOKAĞA ÇIKIYORLAR

Devlet yetkilileriyle görüşüyoruz. Sokaklarda canlı ihbarlar geldiğinde sokaklara çıkıyoruz. Kayıplarımızı ailelerimizle birlikte arıyoruz. Bütün ailelerimiz; evlatlarından, çocuklarından, babalarından, annelerinden umutla haber gelmesini bekliyorlar. Seslerini duymak, onları bulmak istiyorlar. Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği olarak birçok yetkililerle görüştük. Milletvekilleri, Valiliğimize gittik ve bu konuyu kendilerine bildirdik. Dilekçeler yazdık aileler olarak” dedi.

Başkanı Kaban, parmak izi ve DNA testi yöntemiyle kayıplara ulaşabileceğine dikkat çekerek, “Hastanede yatan depremzede varsa onların parmak izlerinin alınması ve DNA’larının alınması talebinde bulunduk. Sevgi evlerindeki çocuklarımızın da aynı şekilde DNA ve parmak izlerinin alınması talebinde bulunduk. Molozlarla giden cenazeler varsa molozların incelenmesi talebinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

'BİZ HER GÜN ÖLÜYORUZ'

Depremde annesinin ve babasının hayatını kaybettiğini, kız kardeşinin de aylardır kayıp olduğunu ifade eden Ayten Tuncer, “6 Şubat depreminden bu yana kız kardeşim Nesrin Tuncer, maalesef bütün aramalarımıza rağmen bulunmadı. DNA testi yaptırdık sonuç alamadık. Enkaz kaldırma çalışmalarında yanındaydık. Enkazdan annem, babam vefat ederek çıktı fakat kız kardeşim bulunamadı. Ben kardeşimin ve diğer kayıpların bulunmasını istiyorum. Bu konuda çok hassas davranılmasını istiyorum. Yetkililere buradan rica ediyorum, lütfen kayıplarımızı bulun. Biz kayıplarımızı istiyoruz. Tek umudumuz bu, depremden bu yana sanki yaşamıyoruz. Ölenler öldü gitti ama biz her gün ölüyoruz. Her gün endişe içerisindeyiz” şeklinde konuştu.İHA

#deprem,kayıp,dernek,adıyaman,maraş,hatay