ATSO’da ‘Üreten Yöre Üreten Türkiye’ Toplantısı


Depremden etkilenen Adıyamanlı üreticilerin pazara erişimini desteklemek amacıyla Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Güvenilir Ürün Platformu ve Sosyal Zincir işbirliğiyle düzenlenen ‘Üreten Yöre Üreten Türkiye Projesi’ toplantısı gerçekleştirildi.

post

 Ekonomi    26.01.2024 08:29:45  


Deprem bölgesindeki yerel üreticiyi potansiyel alıcılarla buluşturarak üretimi geliştirme ve bölge ekonomisine katkı sağlama projesi ‘Üreten Yöre Üreten Türkiye’nin’ ikinci buluşması Adıyaman’da yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TBMM Tarım Komisyonu, Güvenilir Ürün Platformu, Sosyal Zincir ve Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde gerçekleştirilen buluşmada, her üreticiye stant verilerek perakende sektörünün, büyük gıda ve tarım firmalarının satın alma birimlerinden temsilciler ile Adıyamanlı üreticiler yüz yüze görüşmeler yaptı.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapılan toplantıya Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, Meclis Başkanı Abdulgani Bereket, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak, Sosyal Zincir Yetkilisi Hülya Yelmen, Güvenilir Ürün Platformu Yöneticileri, büyük perakende zincirleri, yerel üreticiler, gıda firmaları ve potansiyel alıcıların üst düzey yöneticileri katıldı.

TORUNOĞLU: “BİZLER YAPILAN İYİLİĞİ UNUTMAYIZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, “6 Şubat’ta ülkemiz büyük bir yıkıma uğradı. Bu yıkımdan nasibini alan iller arasında da Adıyaman vardı. Adıyaman’da yapı stoğunun yüzde 60’ından fazlasını kaybettik. Yaklaşık bir yıldır tekrardan ayağa kalkmanın mücadelesi içerisindeyiz. Bugünde o mücadelenin en önemli günlerinden birindeyiz. Bugün aramızda çok kıymetli misafirlerimiz var. Hepsi birbirinden değerli kurumların başındalar. Adıyaman’a ne yapabilirizi konuşmak için buradalar. Duyarlılıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Adıyaman 650 bin nüfusa sahip. Türkiye’nin suç oranının en düşük olduğu ilden bahsediyoruz. Huzurun ve barışın şehri olarak adlandırılan aslında tam kabuğunu kırmak üzereyken büyük bir felaketle karşılaşıp şu anda tekrardan ayağa kalkmaya çalışan bir il. Çok sayıda üreticimiz var. Bugün onlara destek olmak için hem zincir marketlerimizin hem e-ticaret platformlarımızın çok ciddi kurumlarımızın inşallah stantlarında sanal mağazalarında Adıyaman’ın ürünlerini görmek için buradayız. Biz Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak bütün misafirlerimize iletişim bilgilerimizi vereceğiz. Her konuda bizler sizin emrinizdeyiz. Sizler nasıl bugün en kötü günümüzde yanımızdaysanız Adıyamanlı hiçbir zaman kendisine yapılan iyiliği unutmaz. Bizler her zaman sizin yanınızda olmaya çalışacağız” dedi.

BEREKET: “ADIYAMAN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK BİR ŞEHİR”

ATSO Meclis Başkanı Abdulgani Bereket; “Bildiğiniz üzere 6 Şubat depreminde çok sıkıntılı günler geçirdik. O dönemki ihtiyaçlarımız çok farklıydı şimdiki ihtiyaçlarımız çok farklı olmaya başladı. Tabi konumuz gıda, üretim. O dönemde biz o gıda zinciri o gün tamamen kaybolmuştu. Sağ olsun Ticaret ve Sanayi Odamız ikinci günden sonra o zinciri bir nebze de olsa kendi çapında halletmeye başladı. Çünkü biz depremin ilk günü bir bisküvi bile bulamadık. Zincir kırıldı derken bunu demek istiyordum. Belki sıcak bir çorbaya dördüncü gün ulaştık. Dolayısıyla öyle kötü günlerden geldik ki bir sloganımız vardı ‘Konuşacak kimse yok.’ Hakikaten konuşacak kimse bile yoktu.” dedi.

Daha sonra söz alan Sosyal Zincir Yetkilisi Hülya Demirbaş Yelmen, Sosyal Zincirin 6 Şubat depremlerinden etkilenen üretici ve KOBİ’leri desteklemeyi amaçladığını ifade ederek sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluşlarını deprem bölgesinden satın alma çerçevesinde işbirliğine davet ettiğini söyledi.

Stantları ziyaret eden Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol ise, yapılan organizasyon nedeniyle Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ederek tarımsal ürünlerin katma değerinin artırılarak pazarlanmasının önemine dikkat çekti.

Gün boyu devam eden programda Güvenilir Ürün Platformu heyeti ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu ile bir araya geldi. ATSO’yu ziyaret eden heyet, ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu ve Meclis Başkanı Abdulgani Bereket ile bir süre görüşerek yeni proje ve işbirlikleri üzerine istişareler gerçekleştirdi.

Program öncesi ikili iş görüşmeleri ve stant ziyaretleri gerçekleştirilirken, program sonrası yöresel ürün üreticilerine ‘Güvenilir Ürün Ödülü’ verildi. ŞEHİRDE BU HAFTA

#atso,yöresel,adıpayam,adıyaman,toplantı