Kaygı bozukluğu kadınlarda iki kat fazla


Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, anksiyete (kaygı) bozukluğunun genç yaşlarda ortaya çıktığını ve kadınlarda erkeklerden 2 katı daha fazla görüldüğünü söyleyerek kaygı bozukluğunun günümüzde artık stres, huzursuzluk, paniğin yerini aldığını belirtti.

post

 Sağlık    07.02.2024 08:43:21  


Anksiyete (kaygı) bozukluğunun genç yaşlarda ortaya çıktığını ve kadınlarda erkeklerden 2 katı daha fazla görüldüğünü söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, kaygı bozukluğunun günümüzde artık stres, huzursuzluk, paniğin yerini aldığını vurguladı.

Dost, “Zaman zaman günlük hayatımızda yaşadığımız strese bağlı olarak anksiyete dediğimiz durumu kendimizde huzursuzluk, gerginlik, bunalmış gibi hissedebiliriz” dedi.

Hastalığın tedavisinin olduğunu ifade eden Dr. Dost, “Kaygı bozukluğu tanısında kişinin işlevselliğini bozması, günlük hayatını etkilemesi, içinde sürekli bir gerginlik, huzursuzluk hali, sürekli kendini baskı içinde hissetmesi gibi ve bunlarda baş etmede sorunlar yaşaması, işe gitmede zorlanması, ev işlerinde yapmakta güçlük çekmesi ve kişiler arasında bozulma gibi belirtilerle ortaya çıkar” bilgilerini verdi. İHA

#kaygı,kadın,psikiyatri