Başkan Asnuk: Rant Belediyeciliği Değil Halk Belediyeciliği Yapacağız


Adıyaman’da yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelen Saadet Partisi Belediye başkan adayı Haşim Asnuk, rant belediyeciliği değil halk belediyeciliği yapacaklarını söyledi.

post

 Siyaset    12.02.2024 12:03:33  


Saadet Partisi Adıyaman Belediye Başkan adayı Haşim Asnuk, parti tarafından adaylığın kendisine verilmesinden sonra yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. Seçilmesi durumunda klasik belediyeciliği bir kenara bırakacaklarını ve halk belediyeciliği yapacaklarını söyleyen başkan adayı Asnuk, seçilmesi durumunda Adıyaman için yapacakları projelerini anlattı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başkan Asnuk’un açıklamalarından satır başları şöyle:

Kıymetli basın mensupları saygı değer misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz

Malumunuz yaşadığımız felaketin yıldönümünde, acılarımızın hâlâ bu kadar taze olduğu bir dönemde yine bir seçim dönemine girdik.

TÜİK verilerine göre nüfusumuzdan yaklaşık 31 bininin eksildiği, büyük bölümünü kaybettiğimiz, bir kısmının yaşam zorlukları sebebiyle hicret ettiği, 118 bin insanımızın geçici yaşam alanlarında kalmak zorunda olduğu bir dönemde siyaset yapmak, seçim çalışması yapmak oldukça zor. Böyle zor bir dönemde toplumumuzun hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak bir seçim çalışması yapacağız.

“ŞEHRİMİZ BU HALDEYKEN SORUMLULUKTAN KAÇAMAZDIK”

Bu il bu hâldeyken kimin elinden ne geliyorsa bu sorumluluktan kaçması insani yönden, ahlaki yönden ve siyasi yönden kabul edilebilir bir şey değil. Bizim de elimizde bu kente hizmet etmek ile ilgili bir bakışımız var. Bu bakış bizi zorunlu bir şekilde sorumluluk almaya itmektedir. Biz de bu sorumluluktan kaçmadık" Bu süreçte Milletimize faydalı olma, dertlerini en aza indirme, en hızlı şekilde şehrimizi o güzel özlenen günlerine getirme çabası dışında bir niyetimiz olmayacaktır.

Bu vesile ile burada yaşayan hepimizin malumu, bazı sıkıntıları ifade etmemiz gerekiyor.  Bunca acı ve sıkıntı yaşanırken, binlerce insanımızı yitirirken maalesef sesimizi ötelere duyuramadık.  Yardımların geç gelmesi, daha fazla can kaybımıza sebep oldu genel yönetimin yerele daha az kaynak aktarmasına sebep oldu ve halkımız daha fazla sıkıntı çekmek zorunda kaldı.  Bu sıkıntılar halen de çözülmüş değil. Yerel yöneticilerimiz, milletvekillerimiz ne yapıyor anlamak mümkün değil.

YEREL YÖNETİCİLER ÜSTLERİNE ŞİRİN ŞİRİN GÖRÜNMEK ADINA BU ŞEHRE İHANET EDİYOR

Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanı Toki ilk etap konutları ve bir dizi açılış için ilimize teşrif etti. Yaklaşık 80 bin bağımsız bölümün depremde kullanılmaz hale geldiği depremde en fazla yara alan illerden olduğumuz halde teslim edilen konut sayısı depremi neredeyse hissetmemiş şehirlerle aynı.   (2798 konut, İlçeler ve köy evleri dahil.)  Bunun sebebi merkezi yönetime şirin görünme çabası içindeki kendi ellerimizle seçtiklerimizin hiçbir şey yolunda gitmiyorken verdikleri her şey yolunda mesajıdır.

Viran olmuş güzelim şehrimizi ruhuna uygun bir şekilde ‘Eski Adıyaman’ımızla’ bağını koparmadan yeniden imar etmek ve var gücümüzle çalışmak için halkımızın huzuruna çıkıyoruz.

 

                HAFTANIN BİR GÜNÜ “HALK GÜNÜ”

Adıyaman’ımızın sorunlarını biliyoruz, protokol siyaseti yerine şeffaf bir belediyecilik anlayışı ile kaynakları doğru kullanarak, önceki başkanlarının devamı “rutin belediyecilik” anlayışının dışında zor zamanların gerektirdiği daha radikal, pratik ve faydacı bir anlayışla hareket ederek sorunlarımızın üstesinden gelmeye çalışacağız.

Bu bağlamda haftanın bir gününü “Halk Günü” ilan edip Belediye başkanı, başkan yardımcıları ve birim müdürlerimizle halkımızın karşısına geçip doğrudan onlardan gelen sorunların anında çözümü için gayret göstereceğiz.

YAŞANABİLİR ÇEVRE DOSTU, DEPREME DAYANIKLI MÜSTAKİL YAPILAR İLE MARKA ŞEHİR

Yaşanılabilir, çevre dostu yaşam alanlarının yapımına belediye olarak öncülük edeceğiz. Bu tarzda inşa edilecek yaşam alanlarının sadece müstakil yapılardan oluşmasına özen göstereceğiz. Yaşam alanlarının alt yapısından ortak kullanım alanlarına, siluetinden peyzajına kadar bütün sürecin güvenli ve estetik bir yapıya kavuşturulmasında hassas davranacağız. Depremin yarattığı travma nedeniyle halkımızın bu tarzdan depreme dayanıklı, müstakil yaşam alanlarına fazlasıyla ihtiyaç duyduğunun farkındayız. Halkımızın ihtiyaç duyduğu bu hayali, en kısa sürede hayata geçireceğiz.

Halkımızın doğayla içi içe, rahat bir zaman geçirmesine imkân tanıyacak mesire alanları oluşturacağız. Bu mekânları oluşturmakla yetinmeyip alt yapısından hijyenine, ulaşımından işletmesine kadar sürdürülebilirliğine ve cazibe merkezleri haline gelmesine önem vereceğiz.

Şehirler, parklar ve meydanlar gibi ortak yaşam alanlarıyla ön plana çıkarlar. Şehrimizin ortak yaşam alanlarının imar değişiklikleri marifetiyle daraltılmasına izin vermeyeceğiz. Her mahallede daha geniş, ferah ve yeşillendirilmiş ortak yaşam alanları inşa edeceğiz.

Adıyaman’ı tek bir ana artere mahkûm bir şehir olmaktan kurtaracağız. Çevre yollarının yapımında belediye olarak öncülük edeceğimiz gibi bu konudaki projelerimizi bakanlık nezdindeki   çalışmalarla daha nitelikli hale getireceğiz. Ulaşımda ana arterlerin yükünü hafifleten adımlar atacağız. Yerinde dönüşüm çalışmalarında kolaylıklar sağlanarak daha güvenli bir şehir inşa edeceğiz.     

ORTAK AKIL İLE ADIYAMAN İTTİFAKI

Sosyo- kültürel faaliyetlerle depremin izlerini üzerimizden atmaya çalışacak pandemi ve depremin ket vurduğu şehrin hafızasını kültürünü tekrar diri tutacak çalışmalar yapıp bu anlayışları sonraki nesillere aktarmaya çalışacağız.

Seçim sürecinde ve sonrasında “ortak akıl” anlayışını hâkim kılmaya çalışacağız.  Partiler üstü bir Adıyaman ittifakı oluşturmaya çalışacağız. Herkesin belediyesi anlayışı hâkim olacak” ifadelerini kullandı.

Bir soru üzerine başkan adayı snuk: “Muhalefetin tek vekili var o da sn Abdurrahman Tutdere. Biz sn Tutdere’nin daha çok enerji harcamasını beklerdik ama olmadı. Onun için her siyasi parti kendi adayıyla seçime girecek. Bizde saadet partisi olarak kendi adayımızla giriyoruz. İlçe adayları da birkaç güne kadar açıklanacak” dedi. ŞEHİRDE BU HAFTA

#haşim asnuk,saadet partisi,adıyaman,belediye başkan adaylığı,açıklama