Başkan Torunoğlu: Deprem destek kredisi bize bir deprem daha yaşattı!


Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torunoğlu, Kredi Garanti Fonu (KGF) kredilerindeki değişken faiz oranlarının bir an önce iptal edilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Torunoğlu, “ Bu deprem destek kredisi aslında bize bir deprem daha yaşatmış oldu” dedi.

post

 Şehirde Bu Hafta    03.06.2024 11:49:08  


Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde bölgede 7 ilin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle oluşturulan ‘Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu’nun 26. Toplantısına katılan ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, değişken faiz oranları nedeniyle bölgedeki sanayi ve ticaret hayatının olumsuz etkilendiğini belirterek KGF’nin deprem destek kredisinin sanayiciye bir deprem daha yaşattığını kaydetti.

“DEPREM BÖLGESİ İÇİN FAİZ ORANI SABİT OLMALI”

Toplantıda konuşan Başkan Torunoğlu, “KGF kredilerinin faizi Mart’ta yüzde 10 civarındaydı. 6 Şubat depreminden sonra Kredi Garanti Fonu’ndan 2,5 milyar TL kredi kullanan Adıyaman’da değişken faizin yüzde 60’lara dayanması sanayi üretimimize darbe indirdi. Sermayesi güçlü işletmeler kredi borçlarını kapattı ancak krediyi fabrikanın onarımında kullanan, üretim sermayesi yapan işletmelerin borcu katlandı. Bu deprem destek kredisi aslında bize bir deprem daha yaşatmış oldu. Şimdi üyelerimiz bu yükün altından kalkamıyorlar. Bununla beraber çok ciddi bir sıkıntı ilimizde ve deprem bölgesinde oluştu. Bu değişken faizli uygulama, özellikle deprem bölgesinde son bulmalı. Yükselen faiz ve ödenemeyen taksitler nedeniyle kentimizde iflas etmek üzere olan firma sayısı giderek artıyor. 2 milyon TL kredi kullanan bir sanayicimizin 3 aylık faiz ödemesi 280 bin TL’ye dayanmış durumda. Ana borç bu miktara dahil değil. Sanayicilerimizin bu faizle mücadele edecek takati kalmadı. KGF kredisi nedeniyle 1000’i aşkın işletmemiz iflas riski yaşıyor. Hükümetimizin mutlaka bir düzenleme yapması gerekiyor. Deprem bölgesi için KGF kredi faiz oranının sabit olmasını talep ediyoruz. Devletimizin de ne kadar zor durumda olduğunu biliyoruz ancak yüzde 60’lara dayanan faiz oranları yarayı kapatmaktan ziyade daha da derinleştiriyor. Devletimizden yüzde 20 gibi daha sürdürülebilir faiz oranları bekliyoruz. Sanayicimiz yüzde 50 kapasite ile üretim yapıyor. Faizi sürdürülebilir seviyelerde sabitlemezsek kent ekonomimizde ciddi bir kriz yaşanacak. Aksi taktirde özelde Adıyaman, genelde ise bölge ekonomisi için iyi günler bizi beklemiyor” diye konuştu. ŞEHİRDE BU HAFTA

 

#mehmet torunoğlu,atso,adıyaman,şehirde bu hafta