Yapımı biten köy evlerine hak sahipleri yerleşmeye başladı


6 Şubat depremlerinde en çok etkilenen illerden birisi olan Adıyaman'da kalıcı konutların yapımı sürerken, köylerde ise tamamlanan konutlara köylüler yerleşmeye başladı.

post

 Güncel    05.06.2024 10:01:28  


  Kentlerde kalıcı konutlar, köylerde ise köy evlerinin yapımı devam ediyor. Köylerinde evleri ağır hasar alan veya yıkılan konutların hak sahiplerine köy sınırları içerisinde yeni köy evleri inşa ediliyor.

  Bölgesel olarak değişen 5 farklı tipte tek katlı, verandalı, yöresel mimari ve yaşam şartlarına uygun yapılıyor.

  Merkeze bağlı Kuyulu köyünde 3+1, 135 metrekare olarak inşa edilen ve çalışmalarda sona gelinin köy evlerinin çevre düzenlemesi yapılıyor.

  Köy evlerinin bir kısmının yapımı sürerken, depremzedelere teslim edilen köy evlerinin bahçelerinde depremzedeler diktikleri meyve ağaçlarını, ektikleri sebzeleri çapalıyor.

  Merkeze bağlı Akpınar köyünde yapılan köy evlerine yaklaşık 3 ay öce taşınan depremzedeler yeni yuvalarına kısa sürede kavuşmanın sevincini yaşıyor.

  AFAD Adıyaman İl Müdürlüğü İyileştirme Şube Müdürü Hakan Dursun hak sahipliği ve teslim edilen konut sayılarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak şunları dile getirdi: “6 Şubat depreminden sonra hızlı bir ivme alındı. Şehir merkezi kentselde 26 bin 801, kırsalda da 13 bin 838 tane konutumuz var. Toplamda 40 bin 639 tane konutumuz var. Kurasını çektiğimiz 6 bin 281 tane kentsel, 777 tane ise kırsalda konutumuz var. Diğer konutlarımızın kırsal ve kentsel olmak üzere inşaatları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

  Akpınar köyünde yeni evine 3 ay önce taşınan Depremzede Nuh Şahin, “Evden çok memnunuz. Bizim eski evimiz iki katlıydı. Ambarımız vardı, şimdi yok. Ama devletin bize yaptığı bu ev anca bu kadar olur. Kısa bir süre içerisinde dört dörtlük bu evi bize teslim ettiler” dedi.

  Depremzede Hanife Şahin ise, evin planlarının çok güzel olduğunu, devletten de milletten de Allah Razı olsun dileklerini iletti.

  Adıyaman'da 26 bin 801 kentsel, 13 bin 838 kırsal konut, 3 bin 348 kentsel ticarethane, 174 kırsal ticarethane, 150 kentsel, 2 bin 980 kırsal ahır olmak üzere toplam 47 bin 291 hak sahipliği bulunuyor. İHA

#deprem,adıyaman,kalıcı konutlar,köy evleri