Sigara fiyatlarına zam yolda: En ucuz sigara 66 TL olacak


Geçtiğimiz hafta 3 TL zamlanan sigara fiyatlarına Temmuz ayında yapılacak ÖTV artışı ile birlikte yeniden zam gelecek. En ucuz sigara fiyatının 66 TL'ye ulaşacağını öngörülüyor.

post

 Ekonomi    12.06.2024 09:26:02  


Sigara fiyatlarına yapılan zamların ardından, Temmuz ayında bir zam dalgası daha bekleniyor. Uzmanlar, bu zammın en ucuz sigara fiyatını 66 TL'ye çıkaracağını öngörüyor.

YILIN İKİNCİ YARISINDA ÖTV ARTIŞI

Ekonomim'de yer alan habere göre; her yıl Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerdeki fiyat artışlarını doğrudan etkiliyor. 2023 yılının ilk beş ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmıştı. 

Ancak uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'nin üzerinde olacağını ve bu durumun sigara fiyatlarına yansıtılacağını öngörüyorlar. Böyle bir artış, sigara üzerindeki vergilendirme politikasını daha da sıkılaştıracak.

10 LİRALIK VERGİ ARTIŞI SONUCU 66 TL OLACAK

Mevcut durumda sigara üzerinden alınan maktu vergi, paket başına 1.4249 TL seviyesinde. Bu, 20 sigaralık bir pakette toplamda 28,5 TL'ye denk geliyor. Eğer yüzde 20'lik bir vergi artışı yapılırsa, bu rakam 34,2 TL'ye yükselecek. Ayrıca mevcut ek maktu vergi 4,8 TL iken, yüzde 20'lik bir artış sonrasında 5,8 TL'ye ulaşacak.

Bu hesaplamalar ışığında sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL'nin altında kalmayacağı tahmin ediliyor. Zaten piyasadaki en ucuz sigara 56 TL olduğu için, 10 TL'lik bir vergi artışı sonucunda fiyatın 66 TL'ye çıkması bekleniyor. Alıntı: KARAR

 

#sigara,ötv,zam