DÜNYANIN EN PAHALI MERMERİ ONİKS ADIYAMAN'DA BULUNDU


Milyonlarca yılda oluşan ve Dünya?da ender bulunan Oniks mermerin rezervi Adıyaman?ın Tut ilçesinde bulundu.

post

 Ekonomi    2015-12-10  


Fay hatlarında, sıcak ve soğuk su bölgelerinde milyonlarca yılda meydana gelen Oniks mermer türüne Adıyaman’ın Tut ilçesi Kaşlıca köyü Gıleysin Tepesi’nde rastlandı. Su akıntılarının getirmiş olduğu kalsitlerin birikintisinden oluşan Oniks mermeri, saydam ve ışık geçirme özelliği bulunuyor. Işığı geçiren ve ışığın rengine göre renk değiştiren Oniks mermer rezervi dünyada ender bulunuyor.
  Dünya’da İran ve Hindistan gibi ülkelerde bulunan Oniks mermer, lüks oteller ve büyük alışveriş merkezlerinde kullanılıyor.
  Tut ilçesindeki mermer rezervinde işletmesi olan Saffan Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, Türkiye’de Oniks mermer sahasının 10, işletilen ocak sayısının ise 20 olduğunu belirterek, Oniks mermerin çok değerli bir taş olduğunu kaydetti. Yıldırım, Adıyaman’ın Tut ilçesinde 40 yıllık bir rezerv bulduklarını dile getirerek, “Ülkemizde ve dünyada ender bulunan Oniks mermer, diğer mermerlere göre çok pahalıdır. Emperador mermer 22 dolar ile 45 dolar arasında satılırken, Oniks mermer 80 dolar ile 350 dolar arasında satılmaktadır. Pahalı ve ender bulunan bu mermer lüks mekanlarda kullanılıyor. Tut ilçesinde tespit ettiğimiz mermer rezervinin 40 yıllık bir rezerv olduğunu tahmin ediyoruz. Yer yer 3 ile 7 metre genişliğinde hat şeklide, içe doğru 1 kilometrelik uzunlukta bir bir kaynak var. Saydamlığı ve ışığı geçirme özelliği nedeniyle tercih edilen Oniks mermer, fay hatlarında, sıcak ve soğuk su bölgelerinde suyun taşıdığı kalsitlerin birikintilerinden oluşuyor” ifadelerini kullandı.
  Adıyaman’da bulunan Emperador mermer rezervi Dünya’daki mermer rezervinin yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu mermerler kütleler halinde yurt dışına ihraç ediliyor. Yeni bulunan Oniks mermerin yurt dışına ihraç edilmesiyle Adıyaman ve ülke ekonomisine önemli bir girdi sağlanmış olacak. Oniks Mermer geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Adıyaman İnşaat, Yapı Malzemeleri, Yalıtım ve Dekorasyon Fuarı’nda sergilendi. 

mermer,adıyaman,sehirde bu hafta gazetesi,tayfun güzel,ferhat vural