Adıyaman Barosu:Katilin ilk vukuatı değil!


Adıyaman barosu, Adıyaman Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından öldürülen 13 yaşındaki Hüseyin Nasrullah Çelik ile ilgili basın açıklaması yaptı.

post

 Güncel    05.08.2019 14:57:53  


Basına ve kamuoyuna başlıklı açıklamayı Av İlknur Tel okudu.   

Açıklamada ," Adıyaman şehir merkezinde 31 Temmuz 2019 tarihinden itibaren kendisinden haber alınamayan, Emniyetin titiz çalışması ile takibi yapılan ve aranan 13 yaşındaki çocuğumuz Hüseyin Nasrullah Çelik’in kaybolduktan 3 gün sonra vücudunda 6 adet bıçak darbesi ile Kâhta İlçesinin Boğazköyü yakınlarında bir tarlada naaşının bulunduğunu büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Olaya büyük dikkat ve özenle yaklaşan polis ve jandarma ekiplerinin özverili çalışmaları sonucu şüpheli olarak tespit edilen M.Ç. isimli şahıs Antalya’da yakalanmış ve yapılan ilk sorguda işlediği cinayeti kabul etmiştir.

Son yıllarda çocuk cinayetlerinin artması herkesi olduğu gibi bizleri de tedirgin etmektedir. Her ne kadar kanunlar ve imzalanan uluslararası antlaşmalar ile bizlere biraz olsun umut verecek gelişmeler olsa da uygulamaların süreklilik arz etmemesi, kanuni gerekliliklerin yerine getirilmemesi, üretilen projelerin hayata geçirilmesinin gecikmesi, mevzuatlara ve imzalanan protokollere gereği gibi uyulmaması bizleri çıkılmaz bir karamsarlığa sürüklemektedir. Ülkemizde ve ilimizde bu acı verici olayların yaşanması söz konusu iken seçilmişlerin kamuoyunun beklediği açıklamaları yapmayışı, gerekli ihtimamı göstermemesi, bu olayların önlenebilmesi için çalışmalar yapılması konusunda gerekli desteği vermemesi hem bizleri, hem Adıyaman halkını hem de acılı aileyi derinden üzmektedir.

Bir diğer üzüntü duyduğumuz nokta yaşanan elim olayın zanlısı M.Ç. isimli şahıs hakkında yakın zamanlarda Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Çocuğun Cinsel İstismarı, Çocuğa karşı Cinsel Taciz, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçlarından ayrı ayrı dosyaları mevcut olup yerel mahkemece şahsın cezalandırılmasına karar verilmişken; bir üst yargı mercii olan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemeleri bu cezayı kaldırmış ve şahsın üzerine atılı suçtan beraatine karar vermiştir. İşte o gün mahkeme de heyete sorduğumuzu şimdi tekrar soruyoruz: Vicdanlarınıza sesleniyoruz bu hak mıdır reva mıdır?!

Bizler Adıyaman Barosu olarak bu olay özelinde olmak üzere çocukların ve ailelerin destekçisi olacağımızı, dosyaya dair hukuki işlemlerin usulüne uygun, gerektiği gibi yapılabilmesi için takibi sürdürdüğümüzü, daha önce beraat kararı vererek böylesi bir “canavar”ı topluma salan üst yargı mensupları hakkında da gerekli işlemlerin yapılması için tüm çabayı göstereceğimizi siz basın mensupları ve kamuoyu önünde bir kez daha yineliyoruz. #ÇOCUKSUSARSENSUSMA" ŞEHİRDE BU HAFTA

 

adıyaman barosu,açıklama,hüseyin nasrullah çelik,şehirde bu hafta